W Gdańsku rusza grupa wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej
Fundacja Centrum Praw Kobiet w Gdańsku zaprasza mieszkanki Gdańska do udziału w grupie wsparcia dla kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej. Spotkania grupy rozpoczną się już w marcu, a kompleksową pomoc w tym zakresie, jaką oferuje gdański oddział Centrum Praw Kobiet finansuje Miasto Gdańsk.
Na tle przemocy fizycznej przemoc ekonomiczna może wydawać się mało dolegliwa. Jeśli mąż lub partner nie stosuje przemocy fizycznej, wiele kobiet uważa, że nie może być w ogóle mowy o przemocy. Tymczasem przemoc ekonomiczna może być nie mniej krzywdząca niż fizyczne znęcanie się. Przemoc ekonomiczna często współwystępuje z innymi formami przemocy, zawsze też jest formą przemocy psychicznej. Badania amerykańskie wskazują, że w ponad 90% przypadków przemocy w rodzinie mamy do czynienia również z przemocą ekonomiczną.
Przemoc ekonomiczna wobec kobiet jest definiowana jako zachowania mające na celu kontrolę zdolności partnerki do nabywania, utrzymywania i korzystania z zasobów ekonomicznych gospodarstwa domowego. A wśród najczęściej zgłaszanych nam przez klientki przejawów przemocy ekonomicznej są m.in.: zabranianie lub utrudnianie podjęcia pracy, a tym samym posiadania własnego dochodu, zabieranie dostępu do własnych pieniędzy, kontrolowanie wydatków, wydzielanie każdego grosza domagając się np. paragonów za zakupy, nie łożenie na utrzymanie rodziny (np. nie płacenie za rachunki, nie kupowanie żywności), zmuszanie do nieodpłatnej pracy w firmie, którą prowadzi mąż/partner, zaciąganie bez porozumienia z osobą pożyczek lub kredytów obciążających wspólny budżet, niepłacenie alimentów lub uzależnianie płacenia alimentów od „posłuszeństwa” i określonych decyzji dotyczących wspólnego dziecka.
W projekcie, który trwa od zaledwie 4 miesięcy Centrum Praw Kobiet w Gdańsku wsparło już kilkadziesiąt kobiet, które doświadczają tego rodzaju przemocy, lub doświadczały jej w przeszłości, ale jej skutki do dzisiaj obciążają je czy to psychologicznie, czy to w formie długów. Specjalistki i specjaliści CPK udzielili już około 200 konsultacji i porad psychologicznych, prawnych, prawno-finansowych i socjalnych. Już 18 marca rusza kolejna forma pomocy dla kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej – grupa wsparcia.
Grupa wsparcia to jedna z najważniejszych i najbardziej efektywnych form świadczonej przez CPK pomocy. Podczas trwających prawie pół roku regularnych, cotygodniowych spotkań kobiety zostają zaakceptowane i zrozumiane, poznają inne osoby w podobnej sytuacji i wspólnie odnajdują w sobie siłę, aby wyrwać się z przemocy, rozumieją swoje emocje i dowiadują się, jak je przeżywać, aby pomagały, a nie obciążały, dowiadują się, jak zadbać o swoje zdrowie, bezpieczeństwo i potrzeby, wzmacniają swoją motywację i wiarę we własne możliwości, jest im łatwiej wytrwać w postanowieniu walki o swoje prawo do godnego życia, szczęścia, samorealizacji i niezależności.
Gdańszczanki, które chcą skorzystać ze wsparcia w ramach projektu „Silne i niezależne” oraz uczestniczyć w zajęciach grupy wsparcia prosimy o zgłoszenie się telefoniczne lub osobiste do sekretariatu CPK w Gdańsku, przy ul. Gdyńskich Kosynierów 11, telefon: 58 341 79 15 od poniedziałku do piątku w godz. 10:00-18:00.
Projekt "Silne i niezależne. Wsparcie kobiet z doświadczeniem przemocy ekonomicznej" sfinansowano ze środków Miasta Gdańska.