Tam w Europie, to znaczy u nas w Europie… – natychmiast poprawił się szesnastoletni Ukrainiec i dalsza dyskusja o przyszłości jednoczącego się Starego Kontynentu nabrała zupełnie nowego znaczenia. Właśnie taka zmiana w rozumieniu własnego miejsca i tym samym roli młodego ukraińskiego pokolenia była najważniejszym efektem trwającej przez cały 2004 rok kampanii tworzenia na Ukrainie Szkolnych Klubów Europejskich.
Inicjatorem kampanii i wykonawcą dwóch dużych projektów powstawania Klubów był Europejski Dom Spotkań - Fundacja Nowy Staw wraz z ukraińskim partnerem Centrum "Nasza Sprawa". Wsparcia projektom udzielili: Program RITA Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności (prowadzony przez Fundację Edukacja dla Demokracji), Fundacja Batorego i Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP. Przez 12 miesięcy wykorzystując polskie doświadczenia przeszkolono ukraińskich nauczycieli - opiekunów Klubów działających na terenie szkół średnich. Powstało 18 Klubów działających w obwodach wołyńskim i rówieńskim, w tym oprócz stolic regionów także w małych miejscowościach. O ekspansywnym charakterze idei tworzenia Szkolnych Klubów Europejskich świadczą zgłoszenia o chęci tworzenia nowych Klubów w innych szkołach oraz powstanie już takiego Klubu w obwodzie żytomierskim.
Największą promocją dla tworzenia nowych szkolnych klubów były konkursy - olimpiady wiedzy o Europie zorganizowane w maju 2004 w Łucku oraz w grudniu w Równym. Patronat Konsula Generalnego RP w Łucku, uroczysta oprawa konkursów i relacje w ukraińskich mediach przyczyniły się do nadania wysokiej rangi tym regionalnym wydarzeniom. Dynamiczny rozwój Szkolnych Klubów Europejskich wymaga stałego wsparcia organizacyjnego, dlatego też w Łucku powołano koordynatora Klubów przy pierwszym działającym na Ukrainie Centrum Informacji Europejskiej. Przeszkolony w Polsce koordynator pomaga założyć Klub, informuje także, jakie są zasady działania organizacji obywatelskich na Ukrainie. Coraz częściej organizuje także spotkania tematyczne dla młodzieży, m.in. przygotowujące do olimpiad oraz pomaga w nawiązywaniu kontaktów między ukraińskimi i polskimi szkolnymi klubami.
Prawdziwym sukcesem jest wygrana konkursu grantowego na pierwszy wspólny projekt dwóch Klubów ze szkół z Lublina i Łucka, którego realizacja rozpoczyna się 10 stycznia 2005, kiedy to ukraińscy uczniowie przyjadą na Lubelszczyznę. Wartym podkreślenia jest udostępnienie w ramach kampanii poradnika dla Szkolnych Klubów Europejskich w języku ukraińskim. Poradnik wykorzystuje polskie 10-letnie doświadczenia ale opracowany jest z uwzględnieniem realiów systemu ukraińskich szkół.
W łuckim biurze Centrum Informacji Europejskiej jako najlepszą wróżbę
na 2005 rok powieszono na pomarańczowym tle pierwsze zgłoszenie o chęci powołania Szkolnego Klubu
Europejskiego z Doniecka. Dla młodzieży z pierwszych na Ukrainie Szkolnych Klubów Europejskich
jasnym się staje, że przyszłość Europy to ich przyszłość.
Redakcja euromixbug.org, 2005
Źródło: Jan Fedirko