W drodze do samodzielności
32 dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i wielorakimi sprzężeniami m.in.: z autyzmem, epilepsją, zaburzeniami narządu ruchu, wzroku, słuchu czy też mowy, od 7 lipca 2014 r. bierze udział w tygodniowych treningach samodzielności, finansowanych przez duńskie Fundacje Velux.
Dzięki zaplanowanym w projekcie działaniom, jego uczestnicy nabywają oraz wzmacniają już posiadane umiejętności w zakresieprowadzenia samodzielnego niezależnego życia. Każdego tygodnia z naukiniezależności korzysta 8 osób, a w codziennych zmaganiach towarzyszy im 4 asystentów.
Treningi odbywają się w nowo wybudowanym domu, gdzie uczestnicymają do swojej dyspozycji indywidualne pokoje z łazienkami oraz wspólną przestrzeń dzienną i gospodarczą.
Stowarzyszenie przeprowadza także warsztaty psychologiczne dla rodziców, ukierunkowane na jak najpełniejsze zrozumienie procesu dojrzewania dziecka niepełnosprawnego. Obejmują one również planowanie przyszłości pod kątem indywidualnej drogi do usamodzielnienia.
Prowadzenie działań mających na celu wspieranie uczestników projektu, stało się możliwe dzięki zakończeniu inwestycji polegającej na wybudowaniu i wyposażeniu nowoczesnego budynku. W części wybudowanego obiektu powstała również pracownia aktywizacji zawodowej, w której wytwarzane są podpałki K-LUMET oraz sala konferencyjna umożliwiająca spotkania m.in. ruchu self-adwokatów.
Realizacja innowacyjnego projektu pn. „Trening samodzielności - drogą do autonomii i niezależności życiowej dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną” jest możliwy dzięki środkom otrzymanym od duńskich Fundacji Velux.
Polskie Stowarzyszenie na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym Koło w Jarosławiu otrzymało na ten cel blisko 3 mln zł. Trening będzie realizowany do kwietnia 2015 roku.
Już w 1965 r. założyciel firmy Villum Kann Rasmussen sformułował założenia firmy modelowej, pierwszą i nadal aktualną strategię społecznej odpowiedzialności biznesu. Fundacje charytatywne VELUX, które są właścicielem firmy, przeznaczają znaczną część wypracowanych przez nią zysków na projekty naukowe, kulturalne i społeczne w krajach Europy, w tym w Polsce wspierając projekty dotyczące dzieci i młodzież w potrzebie czy wykluczonych społecznie.
Jeśli są Państwo zainteresowani tym tematem, materiały dodatkowe można pobrać tu:
Źródło: info. nadesłana