W dniu mleka powiedz Komisji Europejskiej, że czas na nowy Program Mleko w Szkole
1 czerwca to dzień mleka. Mleka zwierzęcego. Od lat środowiska naukowe mówią o wpływie hodowli krów tzw. mlecznych na środowisko i klimat, kosztach zdrowotnych i cierpieniu krów tzw. mlecznych. Jednak Komisja Europejska uparcie wspiera mleczarstwo. Do 28 lipca 2022 każda osoba, NGO może zabrać głos w sprawie 80 MILIONÓW euro wydawanych corocznie przez KE na Program Mleko w Szkole.
Wydojona planeta
W marcu do kin i na ekrany komputerów i tabletów trafił Milked. Dokument na temat przemysłu mleczarskiego, kręcony w Nowej Zelandii. Nowa Zelandia w 2020 r. była wiodącym eksporterem mleka na świecie. Fakty na temat produkcji sektora mleczarskiego i jej wpływu na środowisko i klimat przerażają: tylko w Nowej Zelandii codziennie krowy tzw. mleczne wydalają 150 milionów litrów moczu, pełnego azotu.
Zanieczyszczenie wody, rzek, powietrza, deforestacja…..jednak decydenci i decydentki o "pij mleko a kryzys klimatyczny będzie wielki" nie chcą słuchać.
Komisja Europejska ogłosiła w maju 2022 publiczne konsultacje społeczne dot. Programu Mleko w Szkole.
Programu, na który corocznie w ramach Wspólnej Polityki Rolnej wydajemy ze środków publicznych 80 milionów euro. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa potwierdza, że przy zakupie mleka w ramach Programu nie są stosowane żadne kryteria dot. produktów ekologicznych, dobrostanu zwierząt, w tym przypadku krów tzw. mlecznych czy wielkości ferm. Pomimo, że w Sadkowie nadal trwają protesty przeciwko powstaniu fermy mlecznej, ponad 10 000 euro rocznie, które wydajemy w Polsce, aby wręczyć uczniom i uczennicom ponad 10 000 szkół małe kartoniki mleka i edukować ich i je w zakresie wartości odżywczych mleka zwierzęcego, trafia do producentów przemysłowych. W końcu to oni dzisiaj przejęli sektor żywności.
Dodatkowo w ramach 80 milionów euro można kupić jedynie zwierzęcy nabiał. Roślinne zamienniki nie są kwalifikowalne więc uczniowie i uczennice, które ze względów zdrowotnych, środowiskowych czy etycznych nie chcą spożywać nabiału, nie otrzymają zamiennika mleka krowiego.
Dlaczego warto wziąć udział w konsultacjach?
Jak wskazano w strategii Od pola do stołu, rolnictwo odpowiada za 10,3% emisji gazów cieplarnianych w UE, a prawie 70% z nich pochodzi z sektora zwierzęcego.
68% całkowitej powierzchni gruntów rolnych jest wykorzystywane do produkcji zwierzęcej i pasz. Intensywna czyli obecnie przeważająca) hodowla zwierząt ma nie tylko wysoki poziom emisji gazów cieplarnianych i duże zapotrzebowanie na grunty, ale także negatywny wpływ na środowisko naturalne, na różnorodność biologiczną, wylesianie (ze względu na pozyskiwanie paszy), degradację gleby, nadmierne użytkowanie oraz zanieczyszczenie wody i powietrza. Program Mleko w Szkole odgrywa zatem istotną rolę w promowaniu zmian w sposobie odżywiania, polegających na przechodzeniu na bardziej roślinne wzorce konsumpcji, dzięki którym system żywnościowy nie będzie niszczył kurczących się zasobów planety.
Kto może wziąć udział w konsultacjach?
Wszyscy! Szkoły, uczniowie i uczennice, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, obywatele i obywatelki oraz przedsiębiorstwa. Wystarczy kliknąć w link! zalogować się i odpowiedzieć na pytania! Ankieta to około 20 minut czasu i zaangażowania dla planety, zwierząt i zdrowia i jakości życia ludzi.
Komisja Europejska musi zająć stanowisko dla klimatu. Strategia Europejskiego Zielonego Ładu, Od pola do stołu, legislacja dla zrównoważonego systemu żywności nie mogą pozostać w sferze dokumentów i planów, odkładanych i modyfikowanych. Pierwszy krok to zmiana w zakresie edukacji, bo Programy Szkolne to edukacja: klimatyczna, zdrowotna i dla praw zwierząt.
Do wzięcia udziału w konsultacjach zachęca także Oatly, apelując o uwzględnienie roślinnych zamienników nabiału w Programie Mleko w Szkole. Czy zmianę w instytucjach publicznych i ciałach decyzyjnych przejmą klimatyczne watchdogi, adwokaci i adwokatki dla transformacji systemu żywności i osoby uczniowskie?
Komisjo Europejska! Normalize It!
Źródło: Green REV Institute