26 września 2003 w CeWOPie odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli między innymi: przedstawiciele CeWOP, PFP oraz liderzy lokalnej społeczności i lokalnego biznesu z okolic Dukli i Beskidu Niskiego. Na spotkaniu zapadła decyzja o powołaniu w Chyrowej Centrum Dialogu Międzykulturowego.
Chyrowa jest uroczą miejscowością, położoną w dolinie potoku Iwełka w Beskidzie Dukielskim. Wioska znajduje się nieopodal granicy Polski ze Słowacją, na trasie czerwonego szlaku, który jest głównym, pieszym szlakiem turystycznym Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Wiedzie z Krynicy na szczyt Rozsypaniec w Bieszczadach. Jedną z atrakcji jest szlak architektury drewnianej, na którym znaleźć można szereg grekokatolickich cerkwi oraz pozostałości po osadach łemkowskich.
W Chyrowej mieszka obecnie 98 osób. Jej mieszkańcy to w połowie ludność polska, wyznania rzymsko-katolickiego, w połowie zaś to Łemkowie, wyznania greckokatolickiego. W Chyrowej oraz jej okolicach zamieszkuje także mniejszość żydowska i węgierska. Sytuacja ta rodzi określone problemy społeczne, które są dość powszechne w południowo- wschodniej Polsce, a także innych regionach Polski i Europy.
CeWOP zakłada, że Centrum Dialogu w Chyrowej, stanie się w miejscem spotkań zamieszkujących Podkarpacie mniejszości narodowych i etnicznych, takich jak Bojkowie, Łemkowie, Ukraińcy, a także mniejszości: żydowskiej, niemieckiej, cygańskiej, węgierskiej, francuskiej. Reprezentanci tych grup będą mogli zaprezentować swój dorobek kulturowy oraz pokazać, że mniejszości narodowe są na stałe i trwale wpisane w krajobraz regionu. Celem tych działań jest ochrona bogatego dziedzictwa mniejszości narodowych i małych grup etnicznych.
Centrum Dialogu będzie miejscem edukacji dla polskiej młodzieży, gdzie będą odbywać się zajęcia z etnografii, kulturoznawstwa, choreografii, rękodzieła ludowego, a także odczyty, pogadanki na temat historii i obecnej sytuacji mniejszości. W dalszej przyszłości Centrum Dialogu stanie się miejscem spotkań artystów, wystaw, zajęć warsztatowych, piękna okolica umożliwia organizacje zajęć plenerowych dla organizacji z Polskich i całej Europy. Organizatorzy liczą, że Centrum pobudzi środowiska twórcze regionu, dla prezentowania i popularyzowania specyfiki kulturowej Podkarpacia.
CeWOP zaprasza wszystkich zainteresowanych do włączenia się w podejmowane działania, oraz odwiedzenia Centrum Dialogu Miedzykulturowego w Chyrowej.
Szczegółowe informacje można uzyskać w:
Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
Ul. Reformacka 6, 35-026 Rzeszów
centrum@cewop.org.pl
Źródło: CeWOP