W Armenii otwarto niedawno wojskową szkołę patriotyczną o nazwie „POGA”
W Armenii otwarto niedawno wojskową szkołę patriotyczną o nazwie „POGA”. Szkoła, która rozpoczęła zajęcia 29 marca 2021 r. skupia wokół siebie ludzi w różnym wieku. Główny nacisk kładziony jest na młodzież. W szkoleniach oprócz mężczyzn uczestniczą również kobiety.
Młodzież przygotowująca się do wojny w Armenii
Zakończenie działań wojennych w Karabachu po podpisaniu trójstronnego porozumienia wywołało różne reakcje w Armenii. Przebudzenie w nocy wiadomościami o klęsce społeczeństwa ormiańskiego, karmionego w czasie wojny fałszywymi informacjami, doprowadziło do chaosu. Różne grupy polityczne skorzystały z okazji, by obalić obecny rząd i przejąć władzę.
Ci, którzy nie mogą pogodzić się z porażką
Kryzys polityczny był na korzyść opozycji. Nazywając obecny rząd „zdrajcą” i „nieprzyjacielem”, zgromadziła wokół siebie radykalnych nacjonalistów i przy ich wsparciu próbowała przejąć władzę. Historycznie antytureckie ruchy polityczne, takie jak Dasznaktsutyun, przodowały w tym kierunku.
Ci, którzy nie mogą zaakceptować nowej rzeczywistości w regionie, już przygotowują się do kolejnych wojen. Podczas gdy Azerbejdżan mówi o otwarciu komunikacji w regionie, nawiązaniu nowych relacji gospodarczych, opartych na wymogach trójstronnego oświadczenia, w Armenii podejście jest inne.
W szczególności antyturecka propaganda wśród młodych ludzi i ich wezwanie do walki o Karabach może mieć niebezpieczne konsekwencje.
Bezpłatne szkolenia wojskowe dla młodych ludzi
W Armenii otwarto niedawno wojskową szkołę patriotyczną o nazwie “POGA”. Szkoła, która rozpoczęła zajęcia 29 marca 2021 r. skupia wokół siebie ludzi w różnym wieku. Główny nacisk kładziony jest na młodzież. W szkoleniach oprócz mężczyzn uczestniczą również kobiety. Zajęcia są prowadzone m.in. w kierunku pracy ze sprzętem wojskowym, strzelectwa, wspinaczki górskiej, pierwszej pomocy, taktyki wojskowej. Osoby, które dołączają do zespołu, biorą również udział w szkoleniach psychologicznych.
Działalność szkoły “POGA” opiera się na radykalnym nacjonalizmie i antytureckiej propagandzie. Na facebookowym profilu organizacji regularnie cytowani są „bohaterowie”, tacy jak Garegin Nyżdeh i Monte Melkonyan. Niemal w każdym poście użytkownicy wzywają do wojny. Hasła takie jak: „Wróg jest wrogiem”, „Nie mamy prawa słabnąć”, „Bądźmy wielką siłą i udowodnijmy całemu światu, że nie upadniemy”, „Musimy się wzmocnić i tworzyć armię ludową”, „Kraj potrzebuje ciebie bardziej niż kiedykolwiek” trzymają młodych ludzi z dala od zdrowego rozsądku.
Bezpłatna organizacja szkoleń rodzi pewne pytania. Wiadomo, że szkolenia wojskowe wymagają dużych nakładów finansowych. Zapewnienie dostawy broni i innego sprzętu dla zespołu, koszty podróży, żywności itp. wymagają funduszy. Chociaż nie ma wystarczających informacji o źródłach finansowych POGA, wiadomo, że organizacja otrzymuje wsparcie od diaspory. W jednej z informacji zamieszczonych na Facebooku organizatorzy dziękują amerykańsko-ormiańskiemu Vrejowi Grigorianowi za wsparcie.
Chociaż ćwiczenia są organizowane głównie w Erewaniu, zajęcia wojskowe odbywają się również w innych regionach. Oczekiwano, że w majowych szkoleniach w prowincjach Tavusz i Lori weźmie udział około 300 osób. Kolejne szkolenie planowane jest w Parku Narodowym Dilidżan.
Co obiecuje „Poga” na przyszłość?
Wychowywanie młodych ludzi o radykalnym myśleniu nacjonalistycznym i zatruwanie ich antyturecką propagandą jest niebezpieczne dla przyszłości regionu.
Nowa rzeczywistość polityczna na Kaukazie Południowym po zakończeniu wojny stworzyła wielkie możliwości dla wszystkich krajów regionu. Główne kroki, aby wykorzystać te możliwości do ustanowienia trwałego pokoju na Kaukazie Południowym muszą być podjęte prze Armenię i Azerbejdżan. Po podpisaniu trójstronnego porozumienia Azerbejdżan przedstawił otwarcie swoje stanowisko i wyraził zainteresowanie nowymi projektami regionalnymi.
W Armenii jednak podejście do rzeczywistości jest inne: podczas gdy niektóre siły widzą potrzebę normalizacji stosunków z Turcją i Azerbejdżanem, pojawiły się nacjonalistyczne siły polityczne, takie jak Dasznaktsutyun, postacie polityczne tworzące z tymi siłami sojusz, takie jak Robert Koczarian oraz powstałe na fonie tych wszystkich wydarzeń takie inicjatywy jak “POGA”, absolutnie nie akceptują wznowienia stosunków z Azerbejdżanem. Są pewne, że nastąpi kolejny etap wojny i już z ich strony są rozpoczęte przygotowania do niej.
Młodzi ludzie, którzy dorastali z ideologią “POGA”, nie pozwolą na nawiązanie dialogu między Armenią a Azerbejdżanem, a co za tym idzie na normalizację stosunków między narodami.
„Poga” stanowi niebezpieczeństwo dla samej Armenii
Zaangażowanie młodych ludzi w szkolenia wojskowe prowadzone przez organizacje takie jak “POGA” jest niebezpieczne przede wszystkim dla Armenii. W czasach, gdy w kraju trwa kryzys polityczny, a wśród obywateli panuje niezgoda, edukowanie młodych ludzi w kierunku radykalnej mentalności nacjonalistycznej, uczenie ich posługiwania się bronią może w niedalekiej przyszłości doprowadzić do problemów w społeczeństwie ormiańskim. Młodzi ludzie, którzy dorastali z ideologią “POGA”, zmierzą się z Ormianami, którzy myślą inaczej niż oni i chcą pokoju, a nie wojny. Młodzież “POGA” zobaczy w tych Ormianach swoich wrogów.
W historii było wiele podobnych incydentów. Nawet podczas I Wojny Światowej Ormianie, którzy rozpoczęli „walkę o wolność” w Imperium Osmańskim, na zlecenie Kościoła dokonywali masakry nie tylko przeciwko muzułmanom, ale także przeciwko Ormianom, którzy nie przyłączyli się do nich. Wiadomo również o ostatnich działaniach radykalnych ruchów, takich jak “Sasna Tsrer”: w 2016 r. członkowie grupy, którzy zaatakowali pułk policji w Erewaniu, zabili funkcjonariuszy organów ścigania. To świadczy o tym, że Ormianie, wychowani i zorganizowani w mentalności radykalnej, stanowią zagrożenie dla Armenii.
Zaangażowanie kobiet w szkolenia jest bardziej niebezpieczne. Kobiety znajdujące się pod wpływem ideologii nacjonalistycznej później wychowują swoje dzieci w tym kierunku. Uniemożliwia to społeczeństwu rozwój zdrowego sposobu myślenia.
Wojna czy pokój?
Rząd Armenii musi dokładnie rozważyć obecną sytuację. Wojna czy pokój? Która opcja obiecuje lepszą przyszłość Armenii? Jaki wkład młodzi ludzie, wychowani w radykalnej mentalności nacjonalistycznej i przygotowujący się do kolejnej wojny, mogą wnieść dla Armenii? Co zyska Armenia w następnej wojnie?