VIII Kongres Ruchów Miejskich – spotkajmy się w Gdańsku! [patronat ngo.pl]
Zapraszamy do udziału w VIII Kongresie Ruchów Miejskich, który odbędzie się w dniach 23-25 czerwca w Gdańsku (Politechnika Gdańska). W tym roku naszym tematem przewodnim jest „Samorządność 2.0 – nowe wyzwania, stare problemy”.
Samorządność 2.0
„Powołaliśmy w 2011 r. Kongres Ruchów Miejskich, by wspólnie pokonywać przeszkody, których nie mogliśmy przezwyciężyć, działając lokalnie w naszych miastach – przeszkody w postaci niedoboru potrzebnych miastom krajowych regulacji prawnych, państwowych polityk, instytucji i procedur. Miasta potrzebują mądrej, dalekowzrocznej polityki miejskiej i dobrego prawa, dobrych praktyk i standardów. Potrzebują ich, by żyło się w nich lepiej i by wyzwalał się skupiony w nich potencjał zrównoważonego rozwoju i aktywności obywatelskiej”. Tak brzmi preambuła do Tez Miejskich, DNA ruchów miejskich zrzeszonych w Związku Stowarzyszeń Kongres Ruchów Miejskich.
W tym roku spotykamy się w Gdańsku (23-25 czerwca 2023), by powrócić do debaty ustrojowych podstawach samorządności. Powrócimy do debaty o wartościach i naszej wizji samorządności miejskiej jako wspólnoty mieszkańców. Nie chcemy rozmawiać o sprawnym zarządzaniu, chcemy wrócić do aksjologicznych podstaw ustroju samorządowego.
VIII KRM w Gdańsku
W Gdańsku spotkamy się kilkunastu debatach, spotkaniach, warsztatach. Obrady kongresowe będą się toczyć w ramach pięciu ścieżek tematycznych:
1. reforma samorządu,
2. mieszkalnictwo,
3. sprawiedliwa transformacja (w tym ubóstwo energetyczne, nowa ekonomia, rezyliencja, zmiany klimatu),
4. polityki integracyjne (w szczególności osoby z doświadczeniem migracji),
5. edukacja.
To ósma edycja kongresu, który każdorazowo gromadzi każdorazowo około 200-300 osób zainteresowanych problematyką miejską. Wśród uczestników znajdują się aktywiści i aktywistki miejskie, przedstawiciele organizacji społecznych, władz i pracowników samorządowych, akademików i profesjonalistów zajmujących się tematyką współczesnych miast.
Mamy w planach też spacery tematyczne po Gdańsku oraz spotkania autorskie. Warto śledzić naszą stronę (kongresruchowmiejskich.pl/)!
Nasza historia
Nasze kongresowe zjazdy „wędrują” po kraju – ze wschodu na zachód i na odwrót, z północy na południe (i na odwrót). Poprzedni, VII KRM był w Lublinie w czerwcu 2021 r., w dziesięciolecie Kongresu w Poznaniu, zorganizowanego w 2011 r., także w czerwcu, który okazał się potem pierwszym z cyklu. II Kongres miał centralną lokalizację – w Łodzi, w październiku 2012 r., a trzeci północno-wschodnią w Białymstoku 2013 r., także w październiku. IV KRM został ugoszczony przez Gorzów Wielkopolski (zachód kraj), we wrześniu 2015 r., a kolejny piąty był w kilku miastach Śląska i Zagłębia w maju 2017 r. (południe). Z kolei VI Kongres po raz pierwszy zagościł w miastach powiatowych – w Ostródzie i Iławie na północy, w czerwcu 2019 r.
Miejsca, w których Kongres się „zjeżdżał” były różne i odległe, ale niemal każdy z nich przynosił nową jakość, skok w rozwoju naszego ruchu, był jakiegoś rodzaju przełomem. Zmienne też było tło i kontekst polityczno-społeczny, klimat w kraju, w miastach i wśród aktywistów miejskich. Od pewnej nudy i znużenia neoliberalną propagandą sukcesu za drugiej kadencji koalicji PO, której samozadowolenie i arogancję trudno już było wytrzymać, po hardcorowe czasy rządów PiS-owskiej, antysamorządowej prawicy.
Istotną okolicznością objawiającą się np. w osobach gości odwiedzających Kongresy bywał kontekst bliskich wyborów parlamentarnych, rozstrzygających o tym, kto będzie rządził krajem. Podobnie jest w tym roku. Czas na aktywistyczną reformę samorządu!