Organizacja sieci wsparcia ekonomii społecznej, standaryzacja działań OWES w tym wnioski z procesu akredytacji, stan realizacji wsparcia inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej – to główne tematy VI Ogólnopolskiego Spotkania Sieciującego dla Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej, jakie zorganizowane zostało 10 października 2012 roku w Krakowie.
Spotkanie sieciujące zostało zorganizowane przez Fundację Fundusz Współpracy w ramach projektu Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej. Wzięło w nim udział 110 osób, w tym przedstawiciele OWES, przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, przedstawiciele Regionalnych Ośrodków Polityki Społecznej oraz Krajowego Ośrodka EFS jak też partnerzy projektu.
W wypowiedzi na temat stanu działań systemowych, Pan Krzysztof Więckiewicz, Dyrektor Departamentu Pożytku Publicznego Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej podkreślił przychylne stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej dla rozwoju ekonomii społecznej oraz zainteresowanie resortu wypracowywanymi w ramach spotkań sieciujących rekomendacjami.
W swojej wypowiedzi podkreślił wagę myślenia praktycznego w wypracowywaniu modeli i rozwiązań systemowych, następnie omówił główne dokumenty, wypracowane przy zastosowaniu formuły partycypacyjnego podejścia, przez Zespół ds. Rozwiązań Systemowych w zakresie ekonomii społecznej.
W części następnej spotkania odbyła się sesja panelowa pod tytułem „Sieć wsparcia ekonomii społecznej (osobna czy skoordynowana z sieciami ROEFS i ośrodkami wsparcia organizacji pozarządowych?)”, w której udział wzięli przedstawiciele DPP, ROPS, ROEFS i OWES. Miała ona na celu próbę odpowiedzi na pytanie o przyszłość Ośrodków Wsparcia Ekonomii Społecznej. Rozważano możliwe kierunki rozwoju instytucji wsparcia (sieci) w celu uzyskania większej funkcjonalności, efektywności, kompleksowości i trwałości; diagnozowano wzajemne obszary kompetencji i interwencji w celu wykluczenia tych obszarów, które nakładając się na siebie mogą prowadzić do integracji niefunkcjonalnej - mniejszej a nie większej efektywności działania.
Podkreślając potrzebę tworzenia wspólnych działań wspierających paneliści proponowali wykorzystanie doświadczeń Programu LEADER i Lokalnych Grup Działania, potrzebę prowadzenia zintegrowanych działań animacyjnych dla osiągnięcia lepszych efektów i trwałości procesu (szczególnie w kontekście nowego narzędzia jakim będą Lokalne Strategie Rozwoju). Postulowano również: konieczność usunięcia słabych punktów w obecnie funkcjonującym systemie wsparcia dla PES, który powinien być kompleksowy i długookresowy, nawiązanie współpracy z Powiatowymi Urzędami Pracy, tworzenie na poziomie regionów Regionalnych Programów Rozwoju Ekonomii Społecznej, angażowanie do współpracy jak największej liczby instytucji i osób.
Podsumowaniem panelu ekspertów, które było jednocześnie zaproszeniem do dalszej dyskusji, było wystąpienie Pana Krzysztofa Więckiewicza, Dyrektora DPP, który zachęcał uczestników do refleksji nad ustaleniem proporcji między funkcjami poszczególnych instytucji w kategorii potrzeb. Podkreślił, iż ustalenie warunków brzegowych pozwoliłoby uniknąć sytuacji kiedy kategoria „interesu” danego podmiotu przesądza nad całością.
W części poświęconej przedstawieniu wyników prac nad systemem AKSES zaprezentowane zostały, przez wybrane OWES, wnioski i opinie na temat przeprowadzonego, testowego badania pilotażowego, w zakresie spełniania przez OWES zakładanych w systemie standardów.
Opinie OWES zostały skonfrontowane z opiniami samych wykonawców systemu, którzy pomimo zgłaszanych uwag krytycznych ze strony OWES podjęli z uczestnikami spotkania dyskusję na temat różnych metod i mierników stosowanych w podobnych badaniach. Dyskusja nie zakończyła się ostatecznym przyjęciem proponowanych przez ekspertów rozwiązań ale zaproszeniem do dalszej pracy nad miernikami efektywności min. w ramach konsultacji z OWES.
W ostatnim bloku tematycznym przedstawiciel Banku Gospodarstwa Krajowego, Pan Grzegorz Czerniawski zaprezentował założenia projektu systemowego „Wsparcie inżynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej” i zapoznał uczestników spotkania z warunkami ogłoszonego właśnie przetargu na wybór instytucji pośredniczących (pośredników finansowych) do obsługi funduszu pożyczkowego dla PES. Omówił cele funduszu pożyczkowego i zachęcał przedstawicieli OWES do podjęcia działań informacyjnych na temat nowego instrumentu w środowiskach lokalnych oraz zainteresowania się doradców biznesowych OWES komponentem doradztwa przewidzianym w projekcie.
Jako uzupełnienie tematu, pani Irena Gadaj, ekspert Fundacji Fundusz Współpracy nakreśliła rolę doradców biznesowych OWES w projekcie 1.19 Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej. Doradcy biznesowi będą spełniać bardzo ważną w systemie dystrybucji pożyczek i powinni przyczynić się do zwiększenia absorpcji środków pochodzących ze zwrotnych instrumentów finansowych. Ich rola polegać będzie na udzielaniu pomocy podmiotom ekonomii społecznej w generowaniu i weryfikacji pomysłów biznesowych, pomocy w uzyskiwaniu dofinansowania (pożyczki) oraz na współpracy z instytucją pożyczkową w trakcie realizacji przedsięwzięcia.
Pobierz
-
Propozycja standardow efektywnościowych OWES (MSAP)
pdf ・611.7 kB
-
Wsparcie inzynierii finansowej na rzecz rozwoju ekonomii społecznej (G.Czerniawski)
pdf ・359.18 kB
-
Rola doradcy w OWES (I. Gadaj)
pdf ・363.95 kB
-
Doświadczenia z udziału w teście systemu AKSES (M.Frączek)
pdf ・340.4 kB
-
Co dalej z OWES (C. Miżejewski)
pdf ・188.98 kB
-
AKSES - podsumowanie etapu testowania (M. Frączek)
pdf ・630.04 kB
Źródło: ekonomiaspoleczna.pl