V - Transition. Dlaczego Traktat Roślinny musi znaleźć się na stole rządzących
Kolejny odcinek EVS Talks (European Vegan Summit Talks), to spotkanie z Nicolą Harris, dyrektorką ds. komunikacji Plant Based Treaty, czyli Traktatu Roślinnego. Nicola Harris od sierpnia 2021 r. pracuje nad włączeniem Traktatu Roślinnego do politycznej debaty klimatycznej, społecznej i rozpoczęciem transformacji systemu żywności.
Odejście od ery paliw kopalnych nie wystarczy, czas na transformację rolnictwa
„Roślinna transformacja, to tego czego potrzebujemy tu i teraz. Wiemy, że dieta w 100% jest rozwiązaniem, a rolnictwo i sektor hodowlany to ogromne wyzwania dla klimatu i ludzi” – podkreśla Nicola Harris.
„Zmiana musi być zrobiona już, tu i teraz, dlatego powstał Traktat Roślinny. Wzorowałyśmy się na działaniu Traktatu Paliw Kopalnych . 30 kwietnia 2021 roku spotkałyśmy się z Tzeporah Berman, dyrektorką międzynarodowego programu w Stand.Earth i przewodniczącą Traktatu na rzecz Nierozprzestrzeniania Paliw Kopalnych. Zapytałyśmy ją o radę, jak sprawić, by transformacja rolnictwa zwierzęcego znalazła się na czele globalnych działań dla klimatu. Zasugerowała, abyśmy skupiły się na przepisach, legislacji, regulacjach oraz wskazali rządom drogę transformacji. Po naszym spotkaniu postanowiłyśmy stworzyć siostrzaną inicjatywę – Traktat Roślinny. Szybko zatrudniliśmy zespół, który napisał nasze trzy postulaty: zrzec się, przekierować i przywrócić, a także opracował grafikę i filmy wideo. Podobnie jak w przypadku Traktatu o Paliwach Kopalnych, Climate Save Movement stworzył kampanię typu „white label”, którą każda osoba, grupa, firma czy miasto może potraktować jako własną. Opracowałyśmy trzy główne postulaty i ponad 40 konkretnych żądań dla klimatu w obszarze żywności. Nie ograniczamy się do rządów, zależy nam zaangażowaniu samorządów”.
Nicola Harris mówi wprost o budowaniu masy krytycznej dla zmiany i o braku woli politycznej dla transformacji i naprawy systemu żywności. Jednak kilka samorządów wsparła Traktat. „Chcemy, żeby samorządy, miasta wsparły Traktat i zaczęły wdrażać konkretne rozwiązania i zmiany dla lokalnych społeczności. Rozumiemy, że konieczna jest tu większość w radach i organach samorządowych, ale wiemy, że miasta mają potencjał i możliwości do wdrażania zmian dla systemu żywności”.
W Polsce Green REV Institute prowadzi Green Advocacy Academy x Plant Based Treaty, ucząc, mobilizując młode osoby do działań w szkołach, skierowanych do lokalnych społeczności i do władz miast w obszarze żywności, działań dla wegańskich posiłków w szkołach.
Źródło: Green REV Institute