V spotkanie Krajowej Sieci Tematycznej ds. Partnerstwa odbyło się w dniach 16-17 listopada w Warszawie. Spotkanie zostało objęte honorowym patronatem Pana Adama Struzika - Marszałka Województwa Mazowieckiego. W spotkaniu udział wzięło blisko 50 osób, które były przedstawicielami organizacji pozarządowych, związków zawodowych, administracji rządowej oraz samorządowej.
Pierwszy dzień spotkania rozpoczął się sesją otwierającą, w której udział wzięli przedstawiciele m.in. Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego (Pan Leszek Król Zastępca Dyrektora Departamentu
Strategii i Rozwoju oraz Pan Tomasz Waźbiński Zastępca Dyrektora Kancelarii Marszałka) oraz Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (Pani Renata Calak - Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej) i wielu innych znamienitych gości zróżnych części Polski.
Spotkanie otworzył Pan Leszek Król – zastępca Dyrektora Departamentu i Rozwoju Regionalnego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Przedstawił bieżące informacje o stanie wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego i regionalnego komponetu PO Kapitał Ludzki w województwie mazowieckim w kontekście komplementarności. Według danych na listopad 2011, łącznie od uruchomienia Programu, poświadczono do Komisji Europejskiej wydatki unijne na poziomie 21% całej alokacji przeznaczonej na RPO województwa mazowieckiego. Jeśli chodzi o zasadę komplementarności, Pan Król przedstawił jej definicje oraz przykłady, sugerując, iż trudno określić czym jest ta zasada, jakie miary powinny być do niej stosowane i czy w ogóle powinna ona być jednym z kryteriów dodatkowego punktowania projektów konkursowych?
Po wystąpieniu pana Dyrektora Leszka Króla, głos na temat propozycji Komisji Europejskiej dotyczących systemu funduszy europejskich na lata 2014-2020, zabrała pani Renata Calak, Zastępca Dyrektora Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Przekazała informacje na temat najbliższych planów prac Ministerstwa nad projektami rozporządzeń Komisji Europejskiej. Wyróżniła ona trzy obszary, które do końca stycznia chcą opracować eksperci z Ministerstwa:
1) programowanie strategiczne
2) koncentracja tematyczna
3) warunkowości.
- udało się podtrzymać przekonania Komisji, iż Polityka Spójności przyczynia się do wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudniania i jest adresowana do wszystkich regionów UE
- po drugie utrzymano zasadę interwencji (głównie finansowej) skupionej na najuboższych regionach
- udało się przypisać 1/3 budżetu wydatkowego Unii na cele związane z Polityką spójności
- udało się przeforsować pewne założenia zintegrowanego podejścia do określenia funduszy unijnych w przyszłym okresie programowania.
Dodatkowo Komisja ma określić tak zwane linie demarkacyjne pomiędzy Wspólnymi Ramami Strategicznymi, Polityką Spójności, Polityką Rolną i Rybołóstwa. Dyrektor Departamentu Koordynacji Polityki Strukturalnej, wyraziła się sceptycznie co do założeń nowego instrumentu finansowego „Łącząc Europę” (Connecting Europe facility) z powodu małej skuteczności polski w wygrywaniu konkursów organizowanych przez Komisję dla państw członkowskich, na czym opiera się mechanizm strumienia pieniędzy tego instrumentu. Na koniec pani Renata Calak przedstawiła kilka uwag na temat najbliższych planach rządu w korelacji z procesem określania przyszłości funduszy europejskich. Wspomniała ona, że rząd jest na etapie finalizacji dokumentów strategicznych – długokresowej i średniookresowej strategii kraju – a województwa też kończą swoje strategie rozwoju, które mają się przyczynić do napisania poszczególnych programów operacyjnych. W styczniu mają rozpocząć się konsultacje, by na koniec 2012 mieć odpowiedź co do zakresu Programów Operacyjnych, ich ilości i szczegółowych strategii rozwoju.
Druga część spotkania Sieci poświęcona była aktualnym problemom w pracach członków komitetów i podkomitetów monitorujących fundusze strukturalne na lata 2007-2013. Poruszono w niej m.in. problem rozbieżności w opiniach między Ministerstwem Rozwoju Regionalnego a Komisją Europejską, na temat zasad kwalifikowalności dla projektów dotowanych z Unii. Ponadto rozmawiano o właściwym wykorzystaniu środków finansowych w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna, dla finansowania kosztów podróży i noclegów członków Komitetów Monitorujących. Na koniec dyskusji omówiono prace Regionalnych Sieci Tematycznych. Ciała te poddano dużej krytyce głównie ze względu na brak wsparcia Sieci dla jej członków i ich działań, brak promocji oraz niskiego poziomu merytorycznego oceniających. Pojawiły się głosy m.in. na temat braku znajomości przez pracowników Sieci Tematycznej podstawowych faktów jak rozumienie idei innowacyjności czy też braku pełnej wiedzy na temat obszarów jakim Sieć się zajmuje.
Przedstawiono także prezentację dotyczącą nowego projektu Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, jakim jest Szkoła Reprezentacji NGO, która odbywa się w ramach projektu „Demokracja to partycypacja” finansowanego z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.
Drugi dzień spotkania był dniem warsztatowym. Uczestnicy wzięli udział w pracach w dwóch grupach tematycznych dotyczących propozycji Komisji Europejskiej na temat zasad na lata 2014-2020: pierwsza zajęła się Europejskim Funduszem Społecznym, zas druga - i Europejskim Funduszem Rozwoju Regionalnego oraz we fragmentach – rozporządzeniem zawierającym zapisy ogólne dla funduszy. Warsztat EFS był prowadzony przez Panią Mirosławę Hamerę z Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, członkinię komitetu monitorującego PO KL, zaś warsztat EFRR był prowadzony przez Panią Agatę Wiśniewską-Górczewską z Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych, zastępcę członka KK NSRO.
Wszelkie materiały ze spotkania dostępne są po zalogowaniu na stronach Bazy Wiedzy Ministerstwa Rozwoju Regionalnego:
Zdjęcia ze spotkania dostępne są pod adresem:
Źródło: OFOP