7 grudnia 2016 r. Senat uchwalił poprawki do ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Nie przesądza to jeszcze o kształcie kontrowersyjnego przedłożenia, które faworyzuje zgromadzenia organizowane przez administrację publiczną i kościoły oraz wprowadza nowy rodzaj zgromadzeń – zgromadzenia cykliczne. Jednak na jakiś czas osłabia tempo, jakie przyjęły prace nad projektem. Co zaproponowali Senatorowie?
Senat pracował wczoraj (7 grudnia 2016 r.) do późna – głosowanie poprawek rozpoczęło się po godzinie 22. Ostatecznie z wielu zgłoszonych propozycji zaakceptował dwie poprawki. Obie znaczące.
Jakie znaczenie mają poprawki zaproponowane przez Senat? Przede wszystkim wstrzymują ekspresowe tempo, w jakim procedowany był do tej pory projekt ustawy o zmianie ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Posłowie będą musieli wrócić do projektu i zastanowić się nad zmianami sugerowanymi przez senatorów. Nie muszą ich przyjmować. Mogą je odrzucić w całości lub przyjąć jedną z zaproponowanych poprawek, a drugiej nie przyjmować. Zrobią to najprawdopodobniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu w dniach 13-15 grudnia 2016 r.
zobacz koniecznie:
-
jakie propozycje zawierał projekt ustawy wniesiony do Sejmu przez posłów Prawa i Sprawiedliwości
Nowelizacja zgromadzeń. Administracja zablokuje manifestacje obywatelskie?
-
jak projekt oceniali: Sąd Najwyższy i Helsińska Fundacja Praw Człowieka
Nowelizacja zgromadzeń oceniana źle, uchwalana szybko
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)