"Po przeprowadzonych konsultacjach projektu nowelizacji ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych oraz po analizie uwag zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, MSWiA podjęło decyzję o zaprzestaniu prac nad nowelizacją tych przepisów" - czytamy w komunikacie na stronie ministerstwa.
informacja na stronie mswia.gov.pl
MSWiA zakończyło analizę uwag do propozycji zmian przepisów o zbiórkach publicznych
Projekt ustawy o zmianie ustawy o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych został upubliczniony 26 lutego 2018 r. Jego zapowiedź pojawiła się miesiąc wcześniej i była reakcję na reportaż wyemitowany przez TVN dotyczący Stowarzyszenia Duma i Nowoczesność.
Na czym polegała propozycja zmiany w ustawie o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych? Najkrócej rzecz ujmując na przywróceniu większej kontroli urzędniczej, a konkretnie - kontroli Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nad tym, na co można zbierać i na co można przeznaczyć zebrane środki. Z taką sytuacją mieliśmy już do czynienia przed 2014 r. – nowa ustawa o zasadach prowadzenia zbiórek publicznych służyła właśnie obaleniu wszechwładzy administracji w tym zakresie. Wycofana właśnie nowelizacja proponowała powrót starego.
Projekt nie podobał się organizacjom pozarządowym – z perspektywy NGO-sów w przedstawionym projekcie nie broniło się nic. Podobnie oceniał pomysły MSWIA najważniejszy dla organizacji pozarządowych członek rządu – Przewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego. Do ich krytyków dołączył Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Przedstawione argumenty przeważyły.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: www.mswia.gov.pl