Utonięcie to… przedwczesna śmierć, której można zapobiec
25 lipca to Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom wyznaczony przez World Health Organization.
Rezolucja ONZ
W ciągu minionej dekady, utonięcie było przyczyną ponad 2,5 miliona zgonów – co stanowi jeden z dziesięciu najczęstszych powodów śmierci na świecie (osób w wieku 1-24 lat). W związku z tym, 28 kwietnia 2021 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła Rezolucję w sprawie zapobiegania utonięciom.
ONZ podkreśla, że „utonięciom można zapobiec poprzez kształtowanie umiejętności pływania, szkolenia ratownicze, zarządzanie ryzykiem powodziowym i inne, a także opracowanie programów zapobiegania utonięciom – zgodnie z wytycznymi World Health Organization (WHO)”.
25 lipca – World Drowning Prevention Day
Światowy Dzień Zapobiegania Utonięciom ustanowiony został na dzień 25 lipca rezolucją ONZ (A/RES/75/273) podpisaną przez 81 Państw członkowskich – w tym Polska. Jej celem jest ukierunkowanie interesariuszy do podjęcia skoordynowanych, wielosektorowych działań zapobiegających utonięciom oraz poprawy bezpieczeństwa osób przebywających i aktywnie spędzających czas na obszarach wodnych.
Każdy może utonąć, nikt nie powinien
Podniesienie bezpieczeństwa w wodzie wymaga jednej sprawności pływackiej – dryfowania, czyli swobodnego leżenia na wodzie. Sprawność ta powinna być podstawą powszechnej edukacji pływackiej, również dorosłych. Bezpieczeństwo w wodzie, nie zależy tylko od naszych sprawność pływackich. W wodzie każdy powinien być świadomy. Dodatkowo możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo, pływając z bojką asekuracyjną – popularnie zwaną pamelką.
Dryfuje, nie tonę – leżenie na wodzie to bezpieczna pozycja w wodzie w sytuacji kryzysowej.
W sytuacji kryzysowej nie walcz z wodą w pozycji pionowej, nie machaj rękami o pomoc – zmęczysz się i wpadniesz w panikę, w ten sposób możesz utonąć! Sytuację kryzysową opanuj leżąc na plecach na wodzie. Dryfując złap oddech, odpocznij, gdy odzyskasz spokój i siły zawołaj o pomoc lub zlokalizuj najbliższe bezpieczne miejsce i do niego popłyń.
Pływaj z pamelką – pływanie z bojką asekuracyjną podnosi bezpieczeństwo w wodzie i zapobiegania utonięciom.
Pamelka to nieformalna nazwa bojki asekuracyjnej. Pamelka jest popularna wśród sprawnych pływaków – oni dobrze wiedzą, że w wodach otwartych warto mieć się na czym wesprzeć. Pamelka jest optymalnym rozwiązaniem dla ażdego, niezależnie od umiejętności pływackich, na wypadek nagłego zagrożenia w wodzie – zapewnia bezpieczeństwo, widoczność, podnosi komfort psychiczny i nie przeszkadza w pływaniu.
Utonięcia w Polsce i na świecie
Każdego roku, na świecie tonie co najmniej 236 tyś. osób (ok. 2,5 mln w ciągu ostatniej dekady), z czego ponad połowę stanowią osoby poniżej 30 roku życia. Mężczyźni toną średnio 2 razy częściej niż kobiety. Według WHO, utonięcie to 3 najczęstsza przyczyna nieumyślnej śmierci na świecie.
Statystyki utonięć w Polsce wskazują, że najczęściej dochodzi do nich w jeziorach, rzekach oraz morzu (marginalnie w basenach). Toną głównie osoby dorosłe, które przeceniają swoje umiejętności. Ponad 85% utonięć w Polsce to dorośli mężczyźni. Latem niemal każdego dnia co najmniej jedna osoba traci życie w wodzie. W ubiegłym roku utonęło w Polsce 326 osób. W czerwcu 2022roku w polskich wodach życie straciło 87 osób. Lipiec rozpoczął się również tragicznie – w ciągu pierwszych czterech dni utonęło 16 osób. Najtragiczniejsza okazała się niedziela (3 lipca), kiedy życie w wodzie straciło 10 osób. W latach 1998 – 2021 utonęło w Polsce w ok. 13 514 osób. W 29% przypadkach ofiara była po spożyciu alkoholu lub innych środków odurzających. Najczęstszą okolicznością utonięcia była kąpiel miejscu niestrzeżonym – lecz nie zabronionym. Polska zajmuje 9 miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby utonięć (wskaźnik liczba utonięć/100tyś mieszkańców – dane za 2017 rok dla krajów UE27).
-
WYDARZENIA TOWARZYSZĄCE
pdf ・53.57 kB
Źródło: Fundacja "Bezpiecznie Do Brzegu"