Jeśli potrzebujemy szybko, intuicyjnie i co najważniejsze bez opłat usunąć tło z pliku graficznego, nie musimy sięgać po rozbudowane programy do obróbki zdjęć. Alternatywą jest bezpłatny serwis Clippingmagic.com.
Bez instalacji
Na rynku mamy wiele programów graficznych, których instalacja na komputerze jest bezpłatna, zaś ich użyteczność porównywalna z prostszymi funkcjonalnościami znajdującymi się w drogich programach graficznych. Jedną z funkcji, które posiada większość programów, nawet tych bezpłatnych jest tzw. „magiczna różdżka”, która w prosty sposób pomaga zaznaczać, a następnie usuwać niechciane na zdjęciu elementy, tworząc w ten sposób znak wodny, który następnie bez kłopotu można umieścić na innej fotografii.
Wyobraźmy sobie, że w ten sposób chcemy umieścić wybraną postać na innym zdjęciu, jednak tło na jakim znajduje się na pierwotnej fotografii nie będzie w żaden sposób pasowało do pliku graficznego, w jakim chcemy je umieścić. Taką czynność można zrobić wykorzystując darmowe programy (np. Gimp czy Paint.net), jednak by tego dokonać program należy uprzednio zainstalować na komputerze. Gdy tę czynność chcemy wykonać jednorazowo, idealnym narzędziem funkcjonującym w formie witryny internetowej okaże się wspomnianym na wstępie Clippingmagic.com, w którym to serwisie wystarczy umieścić plik graficzny, na jakim będziemy pracować. Następnie w kilku intuicyjnych krokach można bez większych kłopotów usunąć tło. Całość to kwestia minut, bez skomplikowanego procesu edycyjnego.
Czas na edycję
Na stronie głównej serwisu w bardzo przejrzysty sposób wytłumaczone zostało krok po kroku funkcjonowanie narzędzia. Zarówno w formie graficznej jak i tekstowej. Niestety, serwis nie ma opracowanej polskiej wersji językowej, jednak i to nie powinno sprawić trudności. U góry witryny znajduje się charakterystyczne pole „Drag and Drop Image Here” – to miejsce, w które wystarczy przenieść przytrzymanym kursorem myszy plik, który chcemy edytować. Obok znajduje się też przycisk „Choose File”, w który wystarczy kliknąć, jeśli wolimy wskazać plik z lokalizacji komputera. Następnym krokiem jest już rozpoczęcie pracy na pliku. Plik, na którym będziemy zaznaczać elementy, które mają zostać na zdjęciu i te, które znikną znajduje się po lewej stronie. Z prawej natomiast znajduje się podgląd naszej pracy.
Obsługa jest prosta. Na górnym pasku od lewej strony znajdują się dwa niezbędne do edycji przyciski – pierwszy, z białym minusem, umieszczony w czerwonym kole odpowiada za oznaczenie tych elementów, które zostaną usunięte z pliku. Drugi, z białym plusem, umieszczonym w zielonym kole, za oznaczenie elementów, które mają zostać w pliku. Teraz pędzlami wystarczy zaznaczyć szeroki obszar, który zostanie usunięty. Jeśli pojedyncze miejsca, takie jak tło znajdujące się w znakach "a", b" wystarczy dodatkowo kliknąć w miejsce, które ma zniknąć. Rozmiar pędzli, którymi zaznaczamy elementy w pliku graficznym można zmieniać tak, by móc przykładowo zaznaczyć mniejsze części grafiki. Pozostałe przyciski służą m.in. do usuwania wcześniej wprowadzonych zaznaczeń czy usunięcia ich ogółem. Clippingmagic.com tzw. „miękkość” elementów, które zostaną w pliku graficznym ustala sam, jednak użytkownik serwisu może sam zmienić parametry odpowiedzialne za to jaki efekt końcowy uzyska w wyniku edycji – a więc czy krawędzie wycinanego przez nas obrazu będą ostre czy może gładsze, itd.
Plik jest gotowy
Po przygotowaniu pliku w ten sposób pozostaje jedynie ściągnąć go na dysk, a następnie umieścić w dowolnym programie graficznym na właściwym zdjęciu (nawet najprostszym, jak Paint znajdujący się bezpłatnie w każdym komputerze z Windowsem) i cieszyć się końcowym efektem.
Źródło: Technologie.ngo.pl