Właśnie rusza XIV Akademia Letnia Wyzwania Zrównoważonego Rozwoju, realizowana przez Fundację Sendzimira. W tym roku nietypowo – bo w Łodzi, zamiast jak co roku w podkrakowskich Mogilanach, poprzedzona dwustopniowym kursem online. I przede wszystkim - skoncentrowana wokół tematyki roli usług ekosystemów w zrównoważonym rozwoju – zwłaszcza w miastach.
Usługi ekosystemów – brzmi tajemniczo i hermetycznie. I jak to – zarobić? Otóż okazuje się, że można, i to nieźle. Zazwyczaj postrzegamy tereny zielone, zwłaszcza w miastach, w kategoriach rekreacji, czystszego powietrza, ochrony przed hałasem – czyli konkretnych usług, których wartość zauważamy dopiero w momencie, kiedy zaczyna och brakować. Żeby uświadomić sobie wartość owych usług, wystarczy proste ćwiczenie – proszę zamknąć oczy i wyobrazić sobie miasto zupełnie pozbawione drzew, trawników, klombów.
Problemy ekosystemów miejskich w Polsce pokazują, że władze miast nie zdają sobie sprawy z wartości dostarczanych przez nie usług. A przykłady takich wartości są bardzo wymierne: retencja wody i poprawa mikroklimatu, zmniejszone nakłady na oczyszczanie ścieków, cień i ochrona przed wiatrem, możliwość rekreacji, poprawa samopoczucia i efektywności pracy, brak konieczności budowy drogich systemów chroniących przed hałasem komunikacyjnym dzięki istnieniu pasów zieleni itp.
Nad poprawą tej świadomości będą w tym roku pracować uczestnicy Akademii Letniej - 28 osób, jak co roku, z kilkunastu różnych krajów - którzy będą również zgłębiać zagadnienia takie jak zrównoważony rozwój lokalny, ekologia przemysłowa i wiele innych pokrewnych tematów. Studenci będą również współpracować z firmami i organizacjami w ramach zgłębiania tematyki społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR), zdobywając nie tylko wiedzę, ale również doświadczenie praktyczne.
Ale liczba osób przeszkolonych podczas kursu jest już teraz o wiele większa – w kursie online „Introduction to Sustainable Development” poprzedzającym Akademię wzięły udział aż 243 osoby (również spoza Polski i Europy), co jest bezprecedensowym wydarzeniem z punktu widzenia możliwości zwiększania wiedzy nt. zrównoważonego rozwoju oferowanych w Polsce. Co więcej – ponad 70% uczestników oceniło, że taka forma szkolenia była dla nich użyteczna, co wskazuje na rosnące zapotrzebowanie na ten sposób przekazywania wiedzy. Jak mówi Kamila Janiak, jedna z uczestniczek, która kontynuuje naukę na Akademii Letniej: „Forma e- learningowa nie jest mi obca, ale uważam, ze sposób w jaki została skonstruowana był znacznie lepszy od przeciętnego. Kurs był dobrze przygotowany od strony merytorycznej i wykorzystywał pełny potencjał tej formy - wykłady, grupy, oceny, opisy uczestników, forum… Podobało mi sie to, że uczestnicy mogli komunikować się z prowadzącymi, co nadawało kursowi dynamikę”.
Teraz czas na praktykę – podczas trzech tygodni Akademii Letniej, ale nie tylko: 11 lipca w Łodzi spotkają się przedstawiciele lokalnych instytucji oraz biznesu, aby pod przewodnictwem Fundacji Sendzimira wspólnie dyskutować nad działaniami przybliżającymi Łódź do tytułu Europejskiej Zielonej Stolicy, właśnie w kontekście usług ekosystemów. Wnioski niebawem!
Źródło: Fundacja Sendzimira