Małopolskie urzędy zielenieją. Nie z powodu zbliżającej się wiosny ale za sprawą ekologii. Aż cztery urzędy (z siedmiu), które w ostatnim czasie otrzymały certyfikat Zielonego Biura to urzędy małopolskie. Pracujący w nich urzędnicy oszczędzają papier, monitorują zużycie energii elektrycznej oraz wody, wyłączają sprzęt biurowy kiedy nie jest w użyciu. Bo takie właśnie są kryteria certyfikatu Zielonego Biura przyznawanego przez Fundację Partnerstwo dla Środowiska.
– Bardzo nas cieszy, że ekologiczne działania przestają być tylko domeną dużych międzynarodowych firm. Te siedem pierwszych certyfikatów przyznanych urzędom dobitnie o tym świadczy – mówi Rafał Serafin, prezes Fundacji Partnerstwo dla Środowiska, organizacji przyznającej certyfikaty Zielone Biuro instytucjom, firmom – wszystkim organizacjom, które w codziennej działalności biurowej zużywają dużo energii, materiałów oraz produkują odpady.
Jednym z kryteriów uzyskania certyfikatu jest racjonalne gospodarowanie papierem. I nie chodzi tu o wyeliminowanie drukarek i kserokopiarek z codziennego użycia, ale o oszczędne ich używanie – drukowanie tylko niezbędnych dokumentów (i to zawsze dwustronnie), korespondencja mailowa (jeśli to tylko możliwe), monitoring zużycia papieru i toneru. A co z tymi już zadrukowanymi jednostronnie kartkami oraz papierem z niszczarek? Te pierwsze bardzo chętnie przyjmą przedszkola i szkoły, których podopieczni szybko je zagospodarują, papier z niszczarki z kolei może zostać kreatywnie wykorzystany przez studentów akademii sztuk pięknych.
I choć certyfikat Zielonego Biura udało się zdobyć na razie tylko 4 urzędom w Małopolsce (UM Wojnicz, UM Zakopane, US Zakopane, Generalny Konsulat Amerykański w Krakowie) w kolejce po certyfikat stoją już kolejne, na przykład Urząd Miasta i Gminy Myślenice czy Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie. Bo w końcu urząd dbający o ekologię to także urząd przyjazny ludziom. – dodaje Rafał Serafin z Fundacji.
Stworzenie ekologicznego biura, to zwykle zastosowanie prostych rozwiązań, które w dużej mierze zależą od codziennych nawyków ludzi w nim pracujących. Jak przekonać pracowników do zmiany złych przyzwyczajeń? Usunięcie indywidualnych koszy na śmieci przy biurkach na rzecz umieszczenia zbiorczych pojemników do segregacji odpadów, wysyłanie do pracowników „Zielonych Myśli Dnia” informujących o możliwościach działań na rzecz ochrony środowiska czy wyeliminowanie jednorazowych naczyń, to tylko kilka prostych rozwiązań, które można wprowadzić od zaraz. Takie właśnie rozwiązania wprowadzają urzędy, które już mogą pochwalić się certyfikatem Zielone Biuro.
Każdy urząd, ale także firma, którym leży na sercu dobro środowiska, może ubiegać się o certyfikat ekologiczny Zielone Biuro przyznawany przez Fundację. Certyfikat jest nie tylko potwierdzeniem już wprowadzonych proekologicznych rozwiązań, ale także podpowiedzią jak działać w przyszłości.
Pierwszym krokiem do pozyskania wyróżnienia jest złożenie deklaracji przystąpienia do certyfikacji. Warunkiem uzyskania certyfikatu jest przystąpienie do wstępnego audytu środowiskowego, a następnie wdrożenie wskazówek i zaleceń audytora. Na zakończenie procesu przeprowadzany jest audyt certyfikujący, potwierdzający wprowadzenie sugerowanych zmian oraz zdobycie certyfikatu Zielone Biuro.
Koszt uzyskania certyfikatu to kilka tysięcy złotych. Organizacje znajdujące się na Zielonych Szlakach Greenways (www.greenways.pl) mogą uzyskać certyfikat nieodpłatnie w ramach projektu „Aktywna edukacja ekologiczna na Zielonych Szlakach Greenways”. Fundacja Partnerstwo dla Środowiska pokrywa koszt certyfikacji 450 organizacji. O zakwalifikowaniu organizacji do udziału w projekcie decyduje stopień zaawansowania we wdrażaniu rozwiązań środowiskowych oraz kolejność zgłoszeń.
*
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska od 1997 r. pomaga mieszkańcom ponad 20 regionów Polski zmieniać swoje otoczenie – rozwijać współpracę lokalną, przedsiębiorczość i szacunek dla środowiska naturalnego. Wspólnie z ponad 600 partnerami z Polski (organizacje pozarządowe, szkoły, instytucje samorządowe, przedsiębiorstwa), realizuje sześć długoletnich programów, które wprowadzają zasady zrównoważonego rozwoju w codzienne życie Polaków: Grupy Partnerskie, Zielone Szlaki – Greenways, Szkoły dla Ekorozwoju, Czysty Biznes, Ekomuzea, Marka Lokalna. Programy Fundacji są nieustannie rozwijane zgodnie z lokalnymi potrzebami. Działania te obejmują m.in. pomoc finansową, doradczą, szkoleniową, tworzenie sieci współpracy, certyfikację środowiskową, proponowanie innowacyjnych rozwiązań i upowszechnianie sprawdzonych wzorów działań przyjaznych dla środowiska.
Fundacja Partnerstwo dla Środowiska, w ramach realizowanych programów, przyznaje certyfikaty środowiskowe: Zielona Flaga, Przyjazny Rowerom, Czysta Turystyka, Zielone Biuro.
Pobierz
-
201004011314260252
537834_201004011314260252 ・38.72 kB