Relacja z uroczystości GLORIA POLONIAE z okazji Święta Narodowego Trzeciego Maja w Muzeum Niepodległości w Warszawie w dniu 3 maja 2022 r.
3 maja 2022 r. w Sali Multimedialnej Muzeum Niepodległości w Warszawie Fundacja Polonia Union we współpracy z Samorządem Województwa Mazowieckiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie oraz partnerami i patronami medialnymi zorganizowała uroczystość historyczno-artystyczną GLORIA POLONIAE z okazji 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja 1791 oraz 25-lecia uchwalenia obowiązującej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 2 kwietnia 1997 r.
Inspiracją przeprowadzenia uroczystości były wartości ważne dla Polaków: suwerenność, niepodległość, dążenie do wolności, solidarność, braterstwo, praworządność, poszanowanie godności i praw człowieka.
Uroczystość uświetniająca wydarzenie ważkie w historii kraju stała się swego rodzaju lekcja historii i patriotyzmu oraz upamiętnienia dorobku naszych przodków, bowiem przywiązanie do Ojczyzny jest wartością samą w sobie, biorącą się z miłości, poczucia utożsamienia ze wspólnotą, z historii, tradycji, kultury i sztuki. Przejawem owego przywiązania było oddanie należnej czci i pamięci wszystkim walczącym o wolną Polskę.
Program uroczystości GLORIA POLONIAE obejmował przemówienie Edgarda Czesława Skarżyńskiego – prezesa Fundacji Polonia Union, w którym zawarł słowa odwołujące się do konstytucji: „…Wszelka władza społeczności ludzkiej początek swój bierze z woli narodu” – ta zwięzła definicja suwerenności narodu zawarta w artykule V majowej konstytucji stała się nie tylko mottem polskiego parlamentaryzmu, ale przede wszystkim podstawową zasadą ustrojową, obowiązującą do dziś.
„Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu” – stanowi jeden z pierwszych artykułów obecnie obowiązującej konstytucji z 1997 r., 25-lecie uchwalenia której obchodzimy również w 2022 r. Konstytucja z 1997 r. stała się podstawą bezpieczeństwa Polski. Wyrwała kraj instytucjonalnie z postsowieckiego poplątania kompetencji. W ostatnim ćwierćwieczu dorosło pokolenie obywateli Rzeczypospolitej, dla których wolne wybory, gwarancja prawa do prywatności, zabezpieczenie prawa własności stały się niezaprzeczalną oczywistością. Odwołując się do wspólnego dziedzictwa Rzeczypospolitej Obojga Narodów, oba te kraje wspierają naszych sąsiadów: Ukrainę, stojącą dziś na straży swojej suwerenności i integralności terytorialnej w zmaganiach z rosyjską agresją i okupacją oraz naród białoruski, który w walce z dyktaturą we własnym kraju zasługuje na wolność i demokrację w niepodległym państwie. Bądźmy solidarni!…”.
Minutą ciszy zebrana w sali publiczność uczciła pamięć cywilów, którzy zginęli w Ukrainie w skutek inwazji rosyjskiej oraz więźniów politycznych reżimu Łukaszenki w Białorusi.
Niezwykle interesująco wprowadzenie historyczne o szczytnych kartach w historii Polski wygłosiła zastępczyni dyrektora ds. Programowych Muzeum Niepodległości w Warszawie – Beata Michalec.
Po części historycznej pianistka – Maria Skurjat-Silva oraz poeta i pisarz – Jerzy Binkowski wykonali muzyczno-poetycki koncert, poruszający serca i umysły zebranemu w sali audytorium.
-
zaproszenie Gloria Poloniae 1,2,3,4.pdf
pdf ・570.04 kB
Źródło: Fundacja Polnia Union