28 stycznia 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie Spółdzielni Socjalnej Kazimierzanka, które stanowiło oficjalne zakończenie etapu wielomiesięcznych przygotowań, szkoleń i konsultacji z ekspertami ekonomii społecznej, ale również kapitalnego remontu zaplecza, czy opracowania atrakcyjnego menu pod okiem doradców kulinarnych.
28 stycznia 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie Spółdzielni Socjalnej „Kazimierzanka”, która powstała w ramach projektu „Samodzielni w ekonomii społecznej”, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Poddziałania 7.2.2. Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.
W otwarciu wzięli udział m.in. Wiceprezydent Konina Marek Waszkowiak, Radni Gminy Kazimierz Biskupi, Rektor Wyższego Seminarium Duchownego Misjonarzy Świętej Rodziny ks. Adam Bajorski oraz przedstawiciele Fundacji Jacek Bykowski, Edyta Antkowiak i Marta Ostój.
Oficjalne otwarcie Kazimierzanki kończy etap wielomiesięcznych przygotowań, szkoleń i konsultacji z ekspertami ekonomii społecznej, ale również kapitalnego remontu zaplecza, czy opracowania atrakcyjnego menu pod okiem doradców kulinarnych. Istotną rolę w przygotowaniach do założenia spółdzielni odegrała Fundacja im. Królowej Polski św. Jadwigi, która dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem w zakładaniu podmiotów ekonomii społecznej wspierała założycieli, zapewniając im pomoc prawną, księgową, marketingową.
Siedziba nowej spółdzielni mieści się w samym centrum miejscowości Kazimierz Biskupi. „Kazimierzanka” to druga w powiecie konińskim spółdzielnia utworzona przez Polskie Towarzystwo Walki z Kalectwem oraz Gmina Kazimierz Biskupi. Podjęło tu pracę 6 osób niepełnosprawnych, które wcześniej zdobyły doświadczenie w pracy w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Posadzie.
„Kazimierzanka” stawia na smaczne i przede wszystkim zdrowe jedzenie oferując catering dla szkół i przedszkoli, ale także obiady abonamentowe dla firm i indywidualnych klientów. Pracownicy spółdzielni pomogą również zorganizować imprezę okolicznościową (wesele, komunię, chrzciny) ustalając z klientem najlepiej dopasowane menu oraz zapewniając profesjonalną obsługę kelnerską. Dzięki życzliwości władz gminy Kazimierz Biskupi spółdzielnia dysponuje dwoma klimatyzowanymi salami.
Jak podsumowała Anna Bednarz – Śliwowska Prezes Polskiego Towarzystwa Walki z Kalectwem Oddział Terenowy w Koninie: „Kazimierzanka” to nie jest tylko kolejna firma, która powstała, by prowadzić działalność gospodarczą, zarabiać i wykonywać swoją pracę tak, by klienci byli zadowoleni, ale przede wszystkim zapewnia ona kolejne miejsca pracy dla tych osób, które są w szczególnie trudnej sytuacji – osób z umiarkowanym i znacznym stopniem niepełnosprawności.” Na koniec życzyła wszystkim pracownikom spółdzielni socjalnej sukcesów i wielu zadowolonych klientów.
Wójt Gminy Kazimierz Biskupi Janusz Puszkarek podziękował Fundacji im. Królowej Polski Św. Jadwigi za udzielone wsparcie merytoryczne i finansowe na etapie tworzenia spółdzielni socjalnej. Wyraził również chęć dalszej współpracy, która ma na celu wspieranie istniejących i tworzenie nowych podmiotów ekonomii społecznej na terenie gminy. Podkreślił ważną rolę, jaką odgrywają przedsiębiorstwa społeczne na lokalnym rynku pracy.
Dla "Kazimierzanki" nie bez znaczenia jest bliska współpraca z Zakładem Aktywności Zawodowej w Posadzie. Istotnym aspektem jest społeczny skutek działalności obu podmiotów. Zakład Aktywności Zawodowej przygotowuje do samodzielnej pracy osoby niepełnosprawne, które znajdują zatrudnienie m.in. w spółdzielniach socjalnych. Jednocześnie zwalniają się miejsca dla kolejnych osób, które chcą przejść rehabilitację zawodową i przygotować do funkcjonowania na rynku pracy – w tym osób przebywających w Warsztatach Terapii Zajęciowej i czekających na miejsce w ZAZ. Współpraca obu podmiotów doprowadzi z pewnością do tego, że pracę znajdzie wiele osób, szczególnie takich, którym z uwagi na swoją sytuację życiową trudno było się odnaleźć na rynku pracy.