Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
4 czerwca w ok. 30 miastach w całym kraju w wyznaczonym przez lokalnych organizatorów, centralnym punkcie w mieście ustawionych zostanie około 30 takich samych urn. Urny zostaną dostarczone do miast, które zadeklarują chęć współpracy - nadal czekamy na zgłoszenia (sekretariat@razem89.pl).
W tym samym miejscu, w ciągu całego dnia będą mogli spotkać się starsi i młodsi mieszkańcy, by wspominać tamto zwycięstwo.
We współpracy z organizacjami pozarządowymi, szkołami, bibliotekami, instytucjami kultury można przygotować atrakcyjny program dla mieszkańców może to być:
- wystawa plakatów o wolności, zaprojektowanych i wykonanych przez młodzież
- spotkanie z osobami zaangażowanymi w kampanię wyborczą i wybory np. ówczesny kandydat, osoby z Komitetów Obywatelskich, świadek wydarzeń. To świetna lekcja historii
- projekcja filmu Andrzeja Fidyka Upadek Imperium którego kopie udostępniło Europejskie Centrum Solidarności.
- wrzucanie do urn życzeń dla miasta, Polski, czy dla przyjaciół i rodziny.
- turniej wiedzy o roku 1989 i przemianach – z udziałem zespołów szkolnych, posłów, radnych, władz samorządowych i innych osób ważnych dla lokalnej społeczności.
- wieczorem można zaprosić mieszkańców do wspólnej zabawy organizując koncert, w którym wezmą udział miejscowi artyści. Zwieńczeniem obchodów może być wspólny toast za wolność.
Pomysłodawcą projektu jest Tomasz Pietrasiewicz z Ośrodka Brama Grodzka w Lublinie, który tak o nim mówi: To wtedy ludzie zdecydowali, że chcą zmian i dzięki nim zmienił się w Polsce ustrój. Namacalnym symbolem tych wydarzeń jest urna wyborcza. Zburzenie muru berlińskiego jest oczywiście dużo bardziej atrakcyjne wizualnie niż spokojne wybory, ale zaniechaniem z naszej strony jest to, że nie świętujemy tej daty tak, jak powinniśmy. Młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że w budynkach ich szkół, w których spędzają tyle czasu, działa się historia.
Pobierz
-
20140519143651_logo_25_lat.pdf
pdf ・514.29 kB
Źródło: strona internetowa
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.