„Uproszczona księgowość”. Możesz, czasem nawet musisz z niej zrezygnować
Uproszczona ewidencja przychodów i kosztów – zwana potocznie, choć nie całkiem poprawnie, „uproszczoną księgowością” – to ułatwienie w działaniu małych organizacji. Nie wszystkie NGO mogą ją prowadzić. Te, które mogą, muszą podjąć decyzję. A co, jeśli z uproszczonej ewidencji rezygnujemy?
Prowadzenie uproszczonej ewidencji to decyzja organizacji pozarządowej. Taką decyzję musi podjąć organ zatwierdzający zgodnie ze statutem sprawozdanie finansowe, np. w stowarzyszeniu jest to zwykle Walne Zebranie.
Jednak nie wszystkie organizacje mogą prowadzić uproszczoną ewidencję. To opcja dla mniejszych organizacji. Ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie wskazuje, że uproszczoną ewidencję prowadzić mogą organizacje, które m.in. nie prowadzą działalności gospodarczej, nie mają statusu organizacji pożytku publicznego, ani rocznych przychodów większych niż 100 tys. zł.
Organizacja NIE CHCE już prowadzić uproszczonej ewidencji
Z prowadzenia uproszczonej ewidencji można zrezygnować. Co oczywiste – rezygnują te organizacje, które już uproszczoną ewidencję prowadzą (czyli te, które wcześniej zadecydowały, że chcą to robić i zgodnie z wymogiem ustawy, zgłosiły swój wybór do urzędu skarbowego). Przy rezygnacji z prowadzenia uproszczonej ewidencji wymagana jest decyzja odpowiedniego organu (podobnie jak przy rozpoczynaniu prowadzenia uproszczonej ewidencji).
Dlaczego NGO rezygnuje z tej formy prowadzenia księgowości? Może okazać się, że dane zbierane przez uproszczoną ewidencję nie wystarczają organizacji do sprawnego zarządzania projektami albo planuje ona zarejestrować status organizacji pożytku publicznego.
Organizacja MUSI zrezygnować z uproszczonej ewidencji
Może zaistnieć sytuacja, że organizacja pozarządowa jest zmuszona do rezygnacji z uproszczonej ewidencji i nie będzie miała swobody decyzji. Zdarzy się to, kiedy NGO przestanie spełniać warunki zapisane w ustawie o działalności pożytku. Przykładowo: jej roczne przychody przekroczą 100 tys. zł lub prowadzi działalność gospodarczą.
Zawiadom w ustawowym terminie - czyli?
O tym, co należy zrobić, kiedy po przemyśleniach rezygnujemy z prowadzenia uproszczonej ewidencji (jest to decyzja NGO), lub kiedy musimy z niej zrezygnować (NGO przestała spełniać warunki z artykułu 10a), mówi poniższy zapis w ustawie o działalności pożytku.
Jednostka zawiadamia naczelnika urzędu skarbowego właściwego w sprawach opodatkowania podatkiem dochodowym w terminie 14 dni od końca ostatniego miesiąca roku podatkowego, w którym prowadzi uproszczoną ewidencję przychodów i kosztów, o:
1) rezygnacji z prowadzenia tej ewidencji;
2) niespełnianiu warunków, o których mowa w ust. 1.
Oczywiście sama decyzja NGO, jak i ustalenie, czy nadal organizacja spełnia warunki, może nastąpić wcześniej – nawet lepiej, gdyby nie następowało to na ostatnią chwilę (przed datą wskazaną w ustawie).
więcej o uproszczonej ewidencji w PORADNIK.NGO.PL
Co to jest uproszczona ewidencja przychodów i kosztów
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)