Uproszczenia dla beneficjentów Funduszy Europejskich... bez beneficjentów
20 października w Brukseli odbyło się pierwsze spotkanie Grupy roboczej wysokiego szczebla ds. uproszczeń dla beneficjentów Funduszy Europejskich. Choć nabór był otwarty i Komisja zachęcała do kandydowania ekspertów zewnętrznych, na członków grupy wybrano jedynie przedstawicieli administracji publicznej z państw członkowskich. Polskę reprezentuje pan Paweł Chorąży, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w MIiR.
Powołanie grupy zostało zapowiedziane 9 czerwca br. Przez unijną Komisarz ds. Polityki Regionalnej, panią Corinę Cretu. Celem grupy jest ocena, stosowania przez państwa członkowskie możliwości uproszczenia dostępu i korzystania z funduszy dla beneficjentów, w celu zmniejszenia obciążeń administracyjnych. Tak więc grupa jest bardzo potrzebna. A raczej efekty jej pracy.
Niezrozumiałym wydaje się jednak wypracowywanie wspomnianych uproszczeń jedynie w gronie przedstawicieli administracji, która – tak na poziomie krajowym, jak i wspólnotowym – przyczyniła się do tego, że te bariery istnieją. OFOP zgłosił kandydaturę do udziału w pracach grupy, jednak w odpowiedzi uzyskaliśmy informację, że jakkolwiek Komisja docenia wiedzę i doświadczenie kandydatki, była duża konkurencja, a miejsc w grupie jest jedynie dwanaście. Jednocześnie pan Moray Gilland z Generalnej Dyrekcji ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej zadeklarował gotowość współpracy z OFOP-em w okresie późniejszym, gdy grupa będzie omawiać pracować nad poszczególnymi obszarami, szukając wsparcia eksperckiego.
Nie budzą wątpliwości kompetencje pana Dyrektora Pawła Chorążego i cieszy obecność w grupie reprezentanta Polski, na dodatek posiadającego duże doświadczenie, ale również otwartość na postulaty partnerów spoza administracji. Kontrowersje natomiast wywołuje sposób pracy Komisji, która wprowadziwszy w perspektywie 2014+ szereg utrudnień dla beneficjentów, pomimo wcześniejszych deklaracji ułatwień, nie chce na poziomie „high level” rozmawiać bezpośrednio z reprezentantami tychże beneficjentów.
Czekamy na efekty pracy grupy. Bo jest co upraszczać. Beneficjenci są o tym przekonani.
Źródło: inf. własna OFOP