Posłowie PO zaproponowali nowelizację ustawy Prawo upadłościowe i naprawcze oraz zmiany w ustawie o kosztach sądowych w sprawach cywilnych i Krajowym Rejestrze Sądowym w celu zwiększenia możliwości ogłoszenia tzw. upadłości konsumenckiej. Forma oddłużenia w postaci upadłości konsumenckiej funkcjonuje w Polsce od marca 2009 r. i miała pomóc osobom fizycznym nadmiernie zadłużonym, które nie są w stanie poradzić sobie ze spłatą zobowiązań.
Do tej pory sądy wydały zaledwie 60 postanowień w tej sprawie, przy czym zainteresowanych ogłoszeniem upadłości było dużo więcej (ponad 1900 zwróconych lub oddalonych wniosków). Warunki, które należy spełnić w ramach obecnie obowiązującej ustawy, są w większości nie do pokonania, poczynając od posiadania majątku przez dłużnika na pokrycie kosztów samego postępowania upadłościowego.
Zmianie ma ulec m.in. opłata od wniosku z 200 zł do 30 zł, a upadłość będzie mógł ogłosić również ten dłużnik, który ma tylko jednego wierzyciela. Najciekawszą propozycją wydaje się wprowadzenie tzw. układu konsumenckiego, w ramach którego dłużnik – przy akceptacji sądu – będzie mógł uzgadniać z wierzycielem sposób spłaty zadłużenia. Nowością jest też wydzielenie z masy upadłościowej środków na wynajęcie mieszkania dla dłużnika i jego rodziny na okres 24 miesięcy.
Projekt poselski przewiduje również umorzenie zobowiązań upadłego bez konieczności spłat, przy czym sąd podejmuje decyzję, biorąc pod uwagę okoliczności i osobistą sytuację dłużnika.
Projekt wpłynął do Sejmu 13 lutego 2014 r.
Źródło: Informator Obywatelski (obywatelskieinfo.ngo.pl)