Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy działa w Gminie Wiejskiej Zgierz od maja - swoją ofertę kieruje do dzieci w wieku 7-12 lat z 6 miejscowości, zapraszając je do udziału w warsztatach filmowych, fotograficznych, upcyklingowych, obywatelskich. Po pół roku nauki przyszedł czas na wykorzystanie wiedzy w praktyce - wprowadzenie zmian społecznych.
Do udziału w zajęciach Wędrownego Uniwersytetu Dziecięcego zgłosiło się ok. 130 dzieci - wspólnie z animatorkami i animatorami projektu spędzają wolny czas kręcąc filmy - dokumentalne i animowane, robią zdjęcia, grają w gry, tworzą w różnorodnych technikach plastycznych, teatralnych. W atrakcyjnej formie dzieciaki zdobywają wiedzę o prawach człowieka, wielokulturowości, zasadach działania miasta, państwa, UE, upcyklingu, historii swojej miejscowości. Docieranie z ofertą kulturalną do dzieci z małych miejscowości to nie jedyny cel, jaki postawiliśmy przed sobą tworząc Wędrowny Uniwersytet. Zależało nam, aby dać dzieciakom w wieku 8-12 lat realny wpływ na zmianę w ich lokalnych środowiska.
Przez całe wakacje prowadziliśmy z dziećmi diagnozę lokalnych problemów i potrzeb. Okazywało się, że mieszkańcy mało się znają, brakuje im sąsiedzkich relacji, przestrzeni do spotkań. W każdej wsi wyniki diagnozy są inne, ale tęsknota za wspólnotą, doświadczaniem sąsiedztwa to wspólny mianownik.
Wyniki diagnozy i spacerów badawczych z dziećmi są fundamentami, na których budujemy nasze interwencje. Pomysły są imponujące - reaktywacja dawnego wiejskiego kina "Szarotka" w Szczawinie, aranżacja przestrzeni przy dawnym przedszkolu na potrzeby dzieci i seniorów, odnowienie przystanku, ziołowy ogród w szkole…
Wszystkie interwencje chcemy wprowadzić w listopadzie i grudniu. Zaangażowanie dzieci jest ogromne, naszą rolą jako animatorów jest towarzyszenie im, wspieranie, ale najważniejsze jest, aby to dzieciaki miały poczucie, że zmieniają świat.
Projekt jest finansowany z środków EOG w ramach Programu Obywatele dla demokracji.
Źródło: Wędrowny Uniwersytet Dziecięcy