Unikalny projekt dla niesłyszących rodziców
Każdego roku, w ostatnią niedzielę września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Głuchych. Nie tylko tego dnia warto pamiętać, jak dużą grupę rodziców i przyszłych rodziców stanowią osoby z problemami związanymi ze słuchem. Z myślą o nich w ramach programu edukacyjnego „1000 pierwszych dni dla zdrowia” powstała seria filmów edukacyjnych na temat prawidłowego żywienia kobiet w ciąży i dzieci w pierwszych latach ich życia.
Unikalny projekt dla niesłyszących rodziców w ramach edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”
Autorem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju „Pitagoras” z Rzeszowa, jeden z laureatów tegorocznego konkursu grantowego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia”. Projekt „Smaczne, bo ZDROWE!” to szeroko zakrojone, unikalne działania edukacyjne na rzecz wyrównania szans wszystkich rodziców i przyszłych rodziców w trosce o prawidłowe żywienie i przyszłe zdrowie ich dzieci.
Każdy z 16 filmów edukacyjnych, przetłumaczonych na język migowy, poświęcony jest innemu aspektowi prawidłowego żywienia: począwszy od odpowiedniej diety mam w ciąży i planujących ciążę, poprzez produkty zalecane dla mam karmiących i prawidłowe techniki karmienia piersią, aż po instrukcje karmienia dzieci w konkretnym wieku lub rolę warzyw w jadłospisie malucha. Filmy zostały zrealizowane przez Stowarzyszenie Rozwoju „Pitagoras” i popularyzują też 6 złotych zasad zdrowego odżywiania na 1000 pierwszych dni.
Nagrania edukacyjne są promowane na Facebooku, na stronie stowarzyszenia oraz na oficjalnym kanale YouTube. Wszystkie filmy można też obejrzeć w telewizji internetowej pod linkiem: http://glusitv.pl/1000dni/
Akcja edukacyjna stowarzyszenia „Pitagoras” to jeden z kilkudziesięciu projektów realizowanych przez grantobiorców edukacyjnego programu „1000 pierwszych dni dla zdrowia” na terenie całego kraju. Banki żywności, publiczne żłobki oraz organizacje pozarządowe od kwietnia br. prowadzą edukacyjne działania dla kilkudziesięciu tysięcy odbiorców w całym kraju. Zaplanowano między innymi warsztaty i wykłady, rodzinne pikniki, konkursy i zabawy edukacyjne, publikacje oraz wydarzenia artystyczne związane z tematem edukacji żywieniowej. Część z nich została zaprojektowana z myślą o szczególnych potrzebach komunikacyjnych konkretnych grup odbiorców, inne kierowane są do wszystkich rodziców, przyszłych rodziców oraz opiekunów najmłodszych dzieci.
W trakcie 1000 pierwszych dni życia trwa kluczowy proces programowania żywieniowego we wczesnym okresie życia. To jedyny okres w życiu dziecka, kiedy rodzice mają tak duży wpływ na jego teraźniejsze i przyszłe zdrowie.
Więcej informacji na temat prawidłowego odżywiania dziecka można znaleźć na stronie www.1000dni.pl.
Pobierz
-
informacja o projekcie
doc ・338.94 kB
Źródło: info. nadesłana