Mija dokładnie 7 lat od chwili, kiedy Polska stała się członkiem Unii Europejskiej. Przez ten czas zdążyliśmy się przyzwyczaić do faktu bycia we Wspólnocie, a flaga unijna zatknięta obok polskiej na większości budynków administracyjnych nie robi na nikim większego wrażenia. Ale co tak naprawdę, jako zwykli obywatele, wiemy o Unii i jej krajach członkowskich? Czy nasze wyobrażenie o Wspólnocie i jej mieszkańcach jest prawdziwe?
Zapraszam na dwuczęściową wycieczkę po Unii Europejskiej i jej krajach członkowskich.
Pierwsze rozszerzenie Wspólnoty o nowe kraje nastąpiło w 1973 r., kiedy to przyjęto Wielką Brytanię, Danię i Irlandię. Norwegowie w ogólnonarodowym referendum odrzucili propozycję wstąpienia do Wspólnoty. Rok 1981 to przystąpienie do EWG Grecji, a 1986 – Hiszpanii i Portugalii. NRD stało się częścią Wspólnoty w 1990 r. po połączeniu się z RFN, a 5 lat później szeregi członków zasiliły Austria, Szwecja i Finlandia. Norwegowie po raz drugi odrzucili propozycję wejścia do Unii. 1 maja 2004 nastąpiło największe w historii rozszerzenie Unii Europejskiej o 10 nowych państw: Estonię, Litwę, Łotwę, Polskę, Czechy, Słowację, Węgry, Słowenię, Maltę oraz Cypr, natomiast 1 stycznia 2007 r. do tego grona dołączyły Bułgaria i Rumunia. Obecnie Unia Europejska liczy więc 27 członków.
W tym momencie krajami kandydującymi są: Chorwacja, Czarnogóra, Islandia, Macedonia oraz Turcja, a wnioski akcesyjne złożyła Albania i Serbia.
- uszczegółowienie zasad rządzących Unią,
- podział kompetencji pomiędzy Unię a państwa członkowskie,
- sprecyzowanie katalogu źródeł prawa Unii,
- sprecyzowanie procedur stanowienia i rewizji prawa pierwotnego Unii,
- określenie nowego miejsca Unii na arenie międzynarodowej i w systemie światowego bezpieczeństwa,
- wzmocnienie roli Parlamentu Europejskiego,
- umocnienie roli parlamentów narodowych,
- umocnienie zasady elastyczności,
- reforma systemu głosowania w Radzie Unii Europejskiej,
- usprawnienie działań Unii grupującej 27 państw członkowskich.
- nadanie prawnego charakteru Karcie Praw Podstawowych.
Karta Praw Podstawowych składa się z Preambuły i 54 artykułów rozdzielonych na 7 następujących rozdziałów:
I. Godność człowieka (art. 1-5) stanowiący o ochronie godności ludzkiej; prawie do życia (w tym zakazie orzekania i wykonywania kary śmierci); prawie do integralności cielesnej (w tym m.in. zakazie klonowania w celach reprodukcyjnych); zakazie tortur i poniżającego traktowania lub karania oraz zakazie niewolnictwa i pracy przymusowej.
II. Wolności (art. 6-19) stanowiący m.in. o prawie do wolności i bezpieczeństwa osobistego; poszanowania prywatności i życia rodzinnego; ochrony danych osobowych; wolności myśli, sumienia i religii; wolności przepływu informacji i wyrażania opinii; wolności zgromadzania się i stowarzyszania się; edukacji; zatrudniania się w każdym państwie UE;
III. Równość (art. 20-26) gwarantujący równość wobec prawa; zakaz wszelkiej dyskryminacji; poszanowanie różnorodności kulturowej, religijnej i językowej; równość płci ale przy dopuszczeniu "specyficznych korzyści dla płci niedostatecznie reprezentowanych"; prawa dziecka; prawa osób starszych; integrację osób niepełnosprawnych.
IV. Solidarność (art. 27-38) zawierający prawo pracowników do informacji i konsultacji; do układów zbiorowych i wspólnych działań; do pomocy społecznej i mieszkaniowej; do ochrony przed nieuzasadnionym zwolnieniem; do dobrych warunków pracy; do zasiłku macierzyńskiego i opiekuńczego; do pomocy socjalnej; dostępu do służby zdrowia; oraz zakaz pracy dzieci i ochronę pracującej młodzieży; zakaz zwolnień z powodu macierzyństwa, ochronę środowiska i ochronę konsumenta.
V. Prawa obywatelskie (art. 39-46) w tym prawo do głosowania i kandydowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego oraz wyborach samorządowych; prawo do dobrej administracji; prawo dostępu do dokumentów unijnych; prawo składania skarg do Rzecznika Praw Obywatelskich; prawo składania petycji do Parlamentu; prawo przemieszczania się i osiedlania oraz prawo do ochrony dyplomatycznej i konsularnej.
VI. Wymiar sprawiedliwości (art. 47-50) zawierający m.in. prawo do rzetelnego procesu sądowego oraz domniemanie niewinności i prawo do obrony.
VII. Postanowienia ogólne (art. 51-54), w którym zawarte są ogólne zasady stosowania Karty.
Unia Europejska to dziś organizacja międzynarodowa posiadająca szereg kompetencji polegających na prowadzeniu wspólnej polityki państw członkowskich w zakresach określonych przepisami wewnętrznymi Wspólnoty. Nie oznacza to w żaden sposób utraty suwerenności przez jakikolwiek kraj członkowski. Każde państwo bowiem nadal pozostaje w pełni niepodległe, a obowiązek dostosowania prawa wewnętrznego do unijnego w żaden sposób nie zagraża jego tożsamości politycznej i kulturowej. Niemniej jednak wprowadzenie jednolitego prawa wspólnotowego we wszystkich 27 krajach członkowskich tak odmiennych od siebie kulturowo jest niezwykle trudne i wciąż wywołuje wiele kontrowersji zarówno na poziomie wewnętrznym każdego z członków jak i w relacjach międzynarodowych.
Unia Europejska to szereg korzyści wynikających z członkostwa, ale także wiele obowiązków. Podstawowym plusem jest dostęp do środków finansowych przeznaczonych na rozwój mniej zamożnych państw członkowskich, tak aby mogły dorównać gospodarczym potęgom Wspólnoty. Polska od początku swojego członkostwa aktywnie korzysta z tych środków i właściwie chyba już nie potrafimy sobie wyobrazić funkcjonowania naszego kraju bez funduszy unijnych. Jednak wbrew powszechnym wyobrażeniom nie otrzymujemy tych środków za darmo bowiem jesteśmy zobowiązani do corocznego opłacania składki członkowskiej. Jednak biorąc pod uwagę stosunek tego co inwestuje nasz kraj we Wspólnotę, do tego co od niej otrzymuje, bilans i tak wychodzi nam dodatni. Innym obowiązkiem jest dostosowanie prawa polskiego do wymogów prawa unijnego. Unia jako organizacja zrzeszająca państwa i narody z całej Europy nakłada na nasz kraj wiele wymogów prowadzących do ujednolicenia pewnych kwestii związanych z wzajemnym poszanowaniem własnej obecności we Wspólnocie.
I wbrew powszechnym przekonaniom nie jest to zamach na czyjąkolwiek niepodległość, a wręcz przeciwnie próba sprawienia, aby każdemu obywatelowi Unii żyło się lepiej i bezpieczniej. I myślę, że o tym powinniśmy pamiętać w obliczu polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, która już za dwa miesiące stanie się faktem.
Za tydzień dalszy ciąg unijnej wycieczki po krajach członkowskich.