Unijna Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia
Komisja, wspólnie z państwami członkowskimi, przedsiębiorstwami, partnerami społecznym, organizacjami pozarządowymi i instytucjami edukacyjnymi, uruchomiła 1 grudnia 2016 r. inicjatywę „Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia”. Inicjatywa ta pomoże sprostać dużemu zapotrzebowaniu na umiejętności cyfrowe w Europie, które są niezbędne obecnie na rynku pracy i w społeczeństwie.
Członkowie koalicji zobowiązują się do eliminowania problemu niedoboru umiejętności na wszystkich poziomach, od specjalistycznych umiejętności na wysokim poziomie w zakresie ICT do umiejętności niezbędnych wszystkim Europejczykom do życia, pracy i uczestnictwa w gospodarce cyfrowej i w cyfrowym społeczeństwie. Ma to kluczowe znaczenie zarówno dla europejskiego przemysłu, aby pozostał konkurencyjny w perspektywie szybkich postępów osiąganych przez jego konkurentów, a także dla społeczeństwa europejskiego, aby w erze cyfrowej było nadal integracyjne.
Andrus Ansip, wiceprzewodniczący do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: Umożliwienie większej liczbie osób rozwoju umiejętności cyfrowych to jak przekazanie im biletu do gospodarki cyfrowej. Aby zbudować w Europie jednolity rynek cyfrowy, musimy zająć się problemem niedoboru umiejętności. Uruchomienie inicjatywy „Koalicja na rzecz umiejętności cyfrowych i zatrudnienia” to ważny krok w naszych wspólnych staraniach służących poprawie umiejętności cyfrowych wszystkich Europejczyków.
Günther H. Oettinger, komisarz do spraw gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego, dodał: Brak umiejętności cyfrowych już hamuje innowacje i wzrost w Europie. Dzieje się to nie tylko w przypadku przedsiębiorstw z branży ICT, ale także w przypadku organizacji we wszystkich sektorach: prywatnych i publicznych. Musimy wyeliminować tę przeszkodę, aby móc zagwarantować Europejczykom oferty pracy, na jakie zasługują, a przedsiębiorstwom dostęp do dużej puli cyfrowych talentów.
Partnerzy w promowaniu umiejętności cyfrowych
Trzy nowe koalicje krajowe wkrótce rozpoczną działanie w Czechach, Estonii i Słowenii, a cztery kolejne są przygotowywane. Celem jest stworzenie koalicji krajowych we wszystkich państwach członkowskich do 2020 r.
Oczekuje się, że do 2020 r. te połączone inicjatywy:
- zapewnią szkolenie 1 mln młodych bezrobotnych osób, które będą mogły zajmować miejsca pracy w sektorze cyfrowym, dzięki stażom/praktykom, przygotowaniu zawodowemu i krótkookresowym programom szkoleniowym.
- pomogą w podnoszeniu umiejętności i przekwalifikowaniu siły roboczej, a w szczególności zapewnią konkretne środki wsparcia MŚP, które borykają się ze szczególnymi trudnościami, jeśli chodzi o przyciągnięcie cyfrowych talentów oraz zatrzymanie ich jako pracowników, a także jeśli chodzi o przekwalifikowanie ich personelu.
- unowocześnią kształcenie i szkolenie, aby umożliwić wszystkim studentom i nauczycielom korzystanie z cyfrowych narzędzi i materiałów do nauki i nauczania, a także rozwój ich umiejętności cyfrowych i podwyższenie kwalifikacji.
- przekierują i wykorzystają dostępne środki finansowe na wsparcie umiejętności cyfrowych oraz uświadomią znaczenie umiejętności cyfrowych dla szans na zatrudnienie, konkurencyjności i udziału w społeczeństwie.
Komisja będzie wspierać prace koalicji poprzez koordynację działań na szczeblu UE, ułatwianie partnerstw i wspieranie wymiany najlepszych praktyk.
Nowy europejski program na rzecz umiejętności
Więcej informacji: