UNICEF świętuje 77 lat globalnego wpływu na prawa dzieci i ich dobrostan
UNICEF posiada globalny mandat, obejmujący pracę zarówno w krajach rozwijających się, jak i tych o wysokich dochodach. To odzwierciedla zaangażowanie UNICEF w rozwiązywanie potrzeb dzieci i promowanie dobrostanu każdego dziecka na całym świecie.
Warszawa, 11 grudnia 2023 r. – Założony 11 grudnia 1946 r., Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) jest w czołówce organizacji zapewniających prawa każdego dziecka do przeżycia, ochrony, rozwoju i uczestnictwa w życiu społecznym. Przez ostatnie 77 lat UNICEF działał niestrudzenie, aby odpowiedzieć na różnorodne wyzwania stojące przed dziećmi na całym świecie. Od dostarczania ratujących życie szczepionek i podstawowej żywności po zapewnianie dostępu do wysokiej jakości edukacji, usług medycznych, wsparcia psychicznego czy ochrony przed przemocą, wpływ UNICEF jest głęboki i daleko idący.
Globalny mandat UNICEF podkreśla jego zaangażowanie w promowanie praw i dobrostanu dzieci na całym świecie. Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci jest jedyną organizacją wymienioną z nazwy w Konwencji o Prawach Dziecka jako źródło specjalistycznej wiedzy i wsparcia. To nadaje organizacji legitymację i podkreśla jej szczególną rolę. Praca organizacji obejmuje działania wielopłaszczyznowe, takie jak reagowanie na sytuacje kryzysowe, starania na rzecz przestrzegania praw dzieci, partnerstwa czy badania, mające na celu osiągnięcie trwałych rezultatów w życiu dzieci. Kluczowe elementy mandatu UNICEF skupiają się zarówno na udzielaniu pomocy humanitarnej, jak i budowaniu rozwoju społecznego opartego na wysokiej jakości edukacji, dostępie do usług społecznych czy ochronie dzieci przed wszelkimi formami przemocy oraz ogólnym dobrostanie dzieci. Aby osiągnąć te cele, UNICEF działa nie tylko w krajach rozwijających się, ale także w niektórych krajach bogatych, gdzie służy swoją specjalistyczną wiedzą i doświadczeniem technicznym.
„Polska odegrała istotną rolę w powstaniu UNICEF” - mówi dr Rashed Mustafa Sarwar, Koordynator Krajowy Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce. „Ludwik Rajchman, polski lekarz i działacz na rzecz zdrowia publicznego, był jednym z ojców założycieli organizacji, a Adam Łopatka, polski prawnik, kierował zespołem, który przedstawił pierwszy projekt Konwencji o prawach dziecka - podstawy dla całej pracy UNICEF. Jesteśmy bardzo dumni z tych polskich korzeni naszej organizacji.”
Obecność UNICEF w Polsce ma podwójny charakter: przez długi czas opierała się wyłącznie na Komitecie Narodowym UNICEF odpowiedzialnym za pozyskiwanie funduszy od osób indywidualnych i prywatnego sektora korporacyjnego oraz za zapewnianie obecności w przestrzeni publicznej globalnych tematów dotyczących dzieci zagrożonych ubóstwem, klęskami żywiołowymi, nadużyciami i wyzyskiem. Od 2022 roku, po wybuchu wojny w Ukrainie, obecność UNICEF w Polsce przybrała także formę programową poprzez Biuro UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce, wspierające rodziny, które uciekły przed wojną w Ukrainie. Biuro to jest coraz bardziej zaangażowane w działania na rzecz praw każdego dziecka w Polsce, stosując standardy, metodologię i doświadczenia wypracowane przez UNICEF na całym świecie na przestrzeni wszystkich lat działalności organizacji.
Praca Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce miała jak do tej pory bezpośredni wpływ na życie i dobrostan tysięcy dzieci z doświadczeniem uchodźczym, zapewniając im dostęp do niezbędnych usług i wspierając lepszy start w przyszłość. Wzmocnienie reakcji Polski na kryzys uchodźczy w 2022 roku poprzez wsparcie różnych inicjatyw edukacyjnych, ochronnych i zdrowotnych dla najmłodszych uchodźców z Ukrainy, dowiodło zaangażowania organizacji w troskę o każde dziecko na świecie, które potrzebuje pomocy.
„Sukces Biura UNICEF ds. Reagowania na Potrzeby Uchodźców w Polsce można przypisać silnym partnerstwom z rządem Polski, władzami lokalnymi (szczególnie naszymi partnerami - miastami, które przyjęły największą liczbę uchodźców) oraz organizacjami pozarządowymi. Te partnerstwa opierają się na wymianie wiedzy, dzieleniu się doświadczeniami i ekspertyzą UNICEF. Współpracujemy także z dziećmi i rodzicami, aby dobrze poznać ich sytuację i potrzeby”, jak twierdzi Rashed Mustafa. „Wspólne wysiłki odegrały kluczową rolę w radzeniu sobie z ewoluującymi potrzebami najmłodszych uchodźców i ich rodzin.”
UNICEF dysponuje bogactwem wiedzy eksperckiej i zasobów, które mogą być kluczowe dla pomocy Polsce w poprawie warunków życia i dobrostanu jej najmłodszych obywateli, poprzez udzielanie opartych na faktach rekomendacji w zakresie polityk społecznych, aby odpowiedzieć na kluczowe wyzwania dla dzieci w Polsce, wspieranie działań na rzecz budowy potencjału, przyczynianie się do rozwoju wysokiej jakości i inkluzywnego systemu edukacyjnego, pomaganie Polsce w przeprowadzaniu kompleksowych badań nad dobrostanem dzieci oraz opracowywanie polityk ochrony dzieci, szkolenie profesjonalistów i podnoszenie świadomości w społecznościach.
Patrząc w przyszłość, biuro pozostaje zaangażowane w rozszerzanie swojego wpływu, skupiając się na innowacyjnych rozwiązaniach, działaniach rzeczniczych, badaniach i współpracy w celu stworzenia bardziej wspierającego środowiska dla wszystkich dzieci w Polsce.
UNICEF globalnie potwierdza swoje oddanie wizji świata, w którym prawa każdego dziecka są realizowane. Rocznica urodzin jest przypomnieniem, że globalna społeczność musi nadal współpracować, aby zbudować jaśniejszą, bardziej sprawiedliwą przyszłość dla każdego dziecka.
-
Tekst informacji
docx ・35.68 kB
Źródło: UNICEF