Unia Europejska: Programy na rzecz mediów, młodzieży i kultury - propozycje na lata 2007-2013
Większość programów wspólnotowych (czyli sektorowych programów zarządzanych przez Komisję Europejską z Brukseli) zostało uchwalonych do końca 2006 roku. Od roku 2007 potencjalnie mogłoby dojść do dość znaczących zmian tych programów. Ich kontynuacja zależy od przedstawienia propozycji co do ich przyszłego kształtu przez Komisję Europejską, po czym państwa członkowskie i Parlament Europejski tę propozycję zbadają i uchwalą.
Komisja przedstawiła 15 lipca 2004 ambitne plany kontynuacji programów
dotyczących kształcenia, młodzieży i kultury. Ich zakres i wielkość będą oczywiście zależały od
tego, o ile wystąpienie budżetowe zostanie okrojone przez państwa członkowskie Unii - Komisja
występuje o trzykrotnie więcej środków, aniżeli otrzymała na analogiczne programy w okresie
2000-2006.
Propozycja Komisji składa się z następujących elementów:
- Zintegrowany program dotyczący
kształcenia, którego celem jest poprawa jakości kształcenia.
Program, tak jak dotychczas, będzie podzielony na programy dotyczące szkolnictwa średniego (Comenius), szkolnictwa wyższego (Erasmus), kształcenia ustawicznego (Leonardo Da Vinci) oraz kształcenia osób dorosłych (Grundtvig). Siedmioletni budżet, który proponuje Komisja, wynosiłby 13,6 miliarda euro i obejmowałby m.in. trzy miliony studentów w ramach programu Erasmusa. Wdrażanie programu byłoby bardziej zdecentralizowane i opierałoby się bardziej na narodowych Agencjach. Dodatkowym elementem programu byłby program Jeana Moneta na rzecz wspierania działań i instytucji aktywnych w dziedzinie integracji europejskiej.
- Aktywna Młodzież (Youth in
Action) dotyczyłby osób w wieku od 13 do 30 lat z państw leżących zarówno wewnątrz, jak i
poza UE.
Program ma wspierać działania m.in. związane z edukacją obywatelską młodzieży, wymiany młodzieży (do lat 25), jak i wspierać młodzieżowe organizacje pozarządowe. W ramach programu wsparcie otrzymałyby m.in. wymiany młodzieży (35 tysięcy projektów w ciągu siedmiu lat), wolontariat (10 tysięcy wolontariuszy rocznie) oraz praca młodzieży w państwach trzecich, w tym w krajach objętych Europejską Polityką Sąsiedztwa (m.in. Białoruś i Ukraina). Siedmioletni budżet, który proponuje Komisja, wynosiłby 915 milionów euro.
- Program Kultura 2007
miałby skoncentrować swe działania na wymianie artystów i ich dzieł, jak i wspierać dialog
międzykulturowy.
Komisja proponuje zatem ograniczenie liczby tematów i działań w porównaniu do tego, co jest obecnie finansowane w ramach programu Kultura 2000. Siedmioletni budżet wynosiłby 400 milionów euro.
- Media 2007 nadal służyć ma rozwojowi europejskiego sektora audiowizualnego. Siedmioletni budżet, który proponuje Komisja, wynosiłby 1 miliard euro.
Dokumenty dotyczące proponowanych programów dostępne są pod adresem www.europa.eu.int/comm/dgs/education_culture/newprog/index_en.html.