Działasz w środowisku pozarządowym? Jesteś członkiem organizacji i zastanawiasz się, jak zacząć czerpać korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej? Chcesz zaangażować się w ponadlokalne działania prospołeczne? Przeczytaj poniższy artykuł na temat propozycji Unii Europejskiej dla organizacji pozarządowych. W przypadku pytań lub wątpliwości przyjdź do stoiska Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław na Targach NGO w Krzyżowej w najbliższą sobotę tj. 26 listopada 2016r.
Masz głos
Jednym z jego podstawowych zadań jest wspieranie społeczeństwa europejskiego poprzez prowadzenie dialogu z organizacjami pracowników, pracodawców oraz innymi grupami interesu. Członkami tej ostatniej grupy są przedstawiciele: fundacji, organizacji non profit, obrońców praw konsumenckich, organizacji ochrony środowiska, gender i równości płci, organizacji młodzieżowych, organizacji skupiających mniejszości narodowe czy osób niepełnosprawnych.
W skład Komitetu wchodzi 353 przedstawicieli, którzy nominowani są przez rządy państw członkowskich. W przeciwieństwie do innych instytucji członkowie Komitetu nie pobierają wynagrodzenia, a jedynie diety na pokrycie kosztów uczestnictwa w posiedzeniach. Kraje unijne posiadają różną liczbę reprezentantów w Komitecie, Polska obecnie ma 21 członków.
Komitet chętnie przyjmuje wizyty studyjne, szczególnie członków społeczeństwa obywatelskiego, a także studentów, którzy specjalizują się w studiach europejskich. Ponadto istnieje możliwość dodania adresu mailowego do specjalnej listy mailingowej w celu dostępu do opiniowanych aktów, otrzymywania wniosków z posiedzeń, powiadomień o publikacjach, organizowanych eventach, spotkaniach, seminariach podczas których przedstawiciele środowiska pozarządowego mogą się wypowiedzieć na tematy związane z Unią Europejską.
Masz wybór
Parlament Europejski prowadzi specjalny dział informacyjny dla obywateli, w którym oferuje różnego rodzaju możliwości kontaktu i uczestniczenia w jego działaniach. Każdy z obywateli Unii Europejskiej działając indywidualnie może w dowolnym czasie skorzystać z przysługującego mu prawa złożenia petycji do Parlamentu Europejskiego.
Prawo do złożenia petycji przysługuje również przedsiębiorstwom i organizacjom pozarządowym, które posiadają siedzibę na terenie Unii Europejskiej. Petycja może dotyczyć spraw takich jak np. ochrona konsumenta, łamanie podstawowych praw na rynku wewnętrznym, a nawet polityki społecznej. Petycję można sporządzić w dowolnym języku urzędowym Unii Europejskiej.
Dodatkowo wybierani przez nas posłowie do Parlamentu Europejskiego reprezentują interesy obywateli w Unii Europejskiej, dlatego ważne jest podkreślanie, że mamy prawo kontaktu z nimi, możemy poprosić o wyjaśnienie i informacje lub zapoznać ich z danym problemem.
Masz prawo
Chcesz wiedzieć więcej?
Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct-Wrocław jest prowadzony przez Stowarzyszenie Centrum Edukacji i Badań Społecznych i ma swoją siedzibę we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych Sektor 3. Wszystkie działania PIE Europe Direct-Wrocław są bezpłatne. Nasze działania obejmują konsultacje i doradztwo dla obywateli na tematy związane z Unią Europejską a także uczestnictwo w wydarzeniach lokalnych i prowadzenie stoisk informacyjnych.
Na najbliższe stoisko zapraszamy w sobotę, 26.11.2016r., do Krzyżowej koło Świdnicy, gdzie odbędą się Dolnośląskie Targi Organizacji Pozarządowych – Dzień Społecznej Super Mocy 2016.
Źródło: Strona internetowa PIEED-Wrocław