Nowe zasady dotyczące zlecenia, które obowiązują od stycznia 2017 r. oznaczają m.in. konkretne zapisy w umowach. Jeśli w stosowanym przez organizację pozarządową wzorze nie znajdą się wymagane prawem elementy, organizacja może mieć kłopot. PORADNIK.NGO.PL podpowiada, jak tego uniknąć.
Zobacz aktualne informacje o umowach-zleceniach i minimalnej stawce godzinowej z 2018 r.
Umowy-zlecenie 2018. Minimalna stawka godzinowa wyższa o 70 gr.
Wzory umów-zleceń, a także szerzej, dokumentacja dotycząca tych umów, wygląda od 1 stycznia 2017 r. nieco inaczej. To wynik wejścia w życie przepisów o minimalnej stawce godzinowej dla zleceniobiorców i samozatrudnionych. Ponieważ wiele organizacji pozarządowych podpisuje (jako zleceniodawcy) takie umowy, warto żeby dowiedziały się, z jakimi nowymi obowiązkami jest to powiązane.
Redakcja PORADNIK.NGO.PL przygotowała wzory umów-zleceń, które uwzględniają przepisy o minimalnej stawce godzinowej, oraz przykład wypełnionej umowy.
Trzy wzory umów-zleceń
Przykład umowy-zlecenia 2017, ilustrujący zastosowanie przepisów o minimalnej stawce godzinowej
W dniu 01.02.2017 w Warszawie pomiędzy Fundacją Mozart z siedzibą w Warszawie, ul. Basowa 5/7, zwanej w treści umowy "Zleceniodawcą", w imieniu której działa: Fryderyk Nowak – prezes zarządu
a Jankiem Muzykantem, zamieszkałym w Woli Okrzejskiej, ul. Piecowa 3; § 1.
Zleceniodawca zleca, a Zleceniobiorca przyjmuje do wykonania czynności: § 2. Rozpoczęcie czynności wymienionych w § 1 nastąpi dnia 1.02.2017 a zakończenie 24.06.2017. Łączny czas realizacji zlecenia nie przekroczy 60 godzin. § 3. 1. Za wykonanie czynności wymienionych w § 1 Zleceniodawca zobowiązuje się zapłacić Zleceniobiorcy wynagrodzenie brutto w wysokości 40 zł za godzinę prowadzenia warsztatów (słownie: czterdzieści zł, 00/100.) 2. Wynagrodzenie będzie płatne po zakończeniu każdego miesiąca, najpóźniej 7 dni po przekazaniu przez Zleceniobiorcę informacji o ilości godzin wykonania czynności określonych w § 1 i przedłożeniu rachunku przez Zleceniobiorcę. 3. Zleceniobiorca zobowiązuje się przekazać, informacje określone w pkt 2, za każdy miesiąc wykonywania zlecenia, najpóźniej 5 dni od zakończenia miesiąca. Informacje te przekazane będą w formie oświadczenia w rachunku do Umowy. § 4. Zleceniobiorca nie może powierzyć wykonania czynności wymienionych w § 1 innym osobom bez pisemnej zgody Zleceniodawcy. § 5. W sprawach nie unormowanych niniejszą umową mają zastosowanie przepisy Kodeksu Cywilnego. § 6. Umowa została sporządzona w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach, po jednym dla każdej ze Stron.
|
zobacz też:
Zobacz aktualne informacje o umowach-zleceniach i minimalnej stawce godzinowej z 2018 r.
Umowy-zlecenie 2018. Minimalna stawka godzinowa wyższa o 70 gr.
Jak przestrzegać prawa w NGO, jakie przepisy są ważne dla NGO – dowiesz się w serwisie poradnik.ngo.pl.
Źródło: inf. własna (poradnik.ngo.pl)