Chęć złagodzenia rygorów wymaganych przez sądy w postępowaniu rejestrowym przyświecała autorom rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o KRS, ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o KRS oraz ustawy – Prawo działalności gospodarczej zaplanowano na dziś (6 grudnia) w sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.
Celem Ministerstwa Sprawiedliwości jest złagodzenie rygorów wymaganych przez sądy w postępowaniu rejestrowym. W nowelizacji przewiduje się kilka zmian zmierzających do uproszczenia rejestracji w KRS stowarzyszeń, fundacji oraz innych organizacji społecznych i zawodowych. Projekt zakłada rezygnację z konieczności notarialnego czy sądowego uwierzytelniania podpisów, jeżeli podmioty te nie będą uczestnikami obrotu gospodarczego. Ponadto w ustawie ma się pojawić zapis o tym, że zgłaszanie numeru REGON nie jest zmianą wpisu, lecz jedynie uzupełnieniem wpisu podstawowego i nie powinno podlegać osobnej opłacie. Proponuje się też zniesienie obowiązku przedstawiania sądowi rejestrowemu tytułu prawnego do lokalu. Nowe przepisy powinny wejść w życie z dniem 1 stycznia 2002 r.
Wszelkie zmiany w przepisach dotyczących rejestracji stowarzyszeń, fundacji oraz innych organizacji społecznych i zawodowych zmierzające do uproszczenia i odformalizowania tego postępowania należy ocenić pozytywnie. Rezygnacja z traktowania zgłoszenia numeru REGON jako odrębnego wpisu oznacza w praktyce potanienie postępowania rejestrowego. Dla wielu małych organizacji może być to znacząca oszczędność.
Źródło: Gazeta Prawna/Rzeczpospolita