Jedynie 22% Polaków dokładnie wie, kto jest uprawniony do głosowania korespondencyjnego – wynika z komunikatu z badań [1], przedstawionego przez Instytut Spraw Publicznych. Niewiele większą wiedzę ankietowani mają odnośnie głosowania przez pełnomocnika. Zaledwie 23% z nich udzieliło prawidłowej odpowiedzi, że procedura ta skierowana jest do wyborców niepełnosprawnych i w wieku powyżej 75 roku życia.
Głosowanie korespondencyjne to ważna procedura znana w wielu państwach, która adresowana jest przede wszystkim do wyborców napotykających duże trudności z dotarciem do lokali wyborczych. W Polsce zostanie zastosowana po raz pierwszy w nadchodzących wyborach. Niestety – jedynie 22 % badanych wskazało prawidłowo, że uprawnieni do skorzystania z tej procedury są wyborcy niepełnosprawni i Polacy przebywający poza granicami kraju. 12 % odpowiedziało, że mogą w ten sposób głosować wyłącznie osoby niepełnosprawne. Aż dla 58 % ankietowanych nowa procedura pozostaje zupełnie nieznana, a kolejne 8 % odpowiedziało całkowicie błędnie.
Co bardzo ważne - osoby do których adresowane jest nowe rozwiązanie również mają niewielką o nim wiedzę. O tym, że mogą skorzystać z procedury głosowania korespondencyjnego wiedziało jedynie 32 % procent spośród badanych, którzy posiadają odpowiednie orzeczenie o niepełnosprawności (z czego 10 % wskazało odpowiedź niepełną - że procedura głosowania przez pełnomocnika jest skierowana tylko do osób niepełnosprawnych).
Niewiele większą wiedzę ankietowani przedstawiali odnośnie drugiej procedury głosowania – przez pełnomocnika. Rozwiązanie to było już stosowane w wyborach prezydenckich i samorządowych w 2010 roku. Prawidłową wiedzę o tym, że procedura ta skierowana jest do wyborców niepełnosprawnych i w wieku powyżej 75 roku życia miało jedynie 23 % ankietowanych. Cząstkową wiedzę na ten temat ma co piąty ankietowany - 18 % wskazało, że głosowanie przez pełnomocnika jest adresowane jedynie do osób niepełnosprawnych, a 3 %, że tylko do osób powyżej 75 roku życia. Aż 56 % ankietowanych nie znało tej procedury.
Co bardzo ważne – wśród ankietowanych, którzy ukończyli 75 rok życia, niespełna 15% wiedziało, że może głosować przez pełnomocnika.
„Po wielu latach starań i licznych apelach, ustawodawca wprowadził do polskiego prawa wyborczego pakiet procedur, mających ułatwić, a często wręcz umożliwić głosowanie osobom, które napotykają różne bariery w dotarciu do lokali wyborczych. Niestety, ułatwienia te okazują się na kilka tygodni przed wyborami i na krótko przed upłynięciem terminów zgłaszania zamiaru głosowania korespondencyjnego i przez pełnomocnika, wciąż nieznane. Szczególnie niepokoi brak wiedzy o nich wśród osób, do których procedury są adresowane” podkreśla dr Jarosław Zbieranek z Instytutu Spraw Publicznych, który od lat zajmuje się problematyką uczestnictwa Polaków w wyborach.
Warto przypomnieć o zbliżających się terminach zgłaszania zamiaru skorzystania z jednej z nowych procedur głosowania:
Głosowanie korespondencyjne przez wyborców niepełnosprawnych
• do 19 września 2011 r. (do najbliższego poniedziałku!) - wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności może zgłosić do wójta (burmistrza, prezydenta miasta) zamiar głosowania korespondencyjnego (zgłoszenia można dokonać ustnie, pisemnie, telefaksem lub w formie elektronicznej).
Głosowanie korespondencyjne przez wyborców przebywających zagranicą
• do 26 września 2011 r. – wyborca przebywający zagranicą może zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego właściwemu konsulowi (zgłoszenie może być dokonane ustnie, pisemnie, telegraficznie, faksem lub w formie elektronicznej).
Głosowanie przez pełnomocnika przez wyborców niepełnosprawnych i starszych • do 29 września 2011 r. - wyborca o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz wyborca, który najpóźniej w dniu głosowania kończy 75 lat, może zgłosić wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta) zamiar udzielenia pełnomocnictwa do głosowania w jego imieniu w wyborach. Pełnomocnictwa do głosowania udziela się przed wójtem lub przed upoważnionym pracownikiem urzędu gminy.
Więcej informacji na temat procedur głosowania: Serwis informacyjny Państwowej Komisji Wyborczej:
info.pkw.gov.pl Infolinia PKW: 801 – 081 – 555 lub 222 – 118 - 018
22 września 2011 roku ogłoszone zostaną wyniki kompleksowego badania opinii społecznej realizowanego we współpracy Instytutu Spraw Publicznych (ISP) i Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS) – poświęconego wiedzy i ocen Polaków o najważniejszych elementach polskiego prawa wyborczego. Niniejszy komunikat prezentuje wyniki części tego badania.
[1] Badanie zostało przeprowadzone przez Centrum Badania Opinii Społecznej w dniach 8-14 września, reprezentatywna próba losowa dorosłych mieszkańców Polski N= 1077 jako część wspólnego projektu CBOS i Instytutu Spraw Publicznych.