Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Laureatem I edycji Nagrody Literackiej Miasta Gdańska "Europejski Poeta Wolności" został białoruski poeta Uładzimier Arłoŭ. W piątek 26 marca 2010 podczas uroczystej Gali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku Uładzimier Arłou otrzymał z rąk prezydenta miasta, Pawła Adamowicza, pamiątkową statuetkę oraz 100 tys. zł.
Uładzimier Arłoŭ - jeden z najpoczytniejszych białoruskich poetów, prozaików i eseistów, tłumaczony na blisko 20 języków. Urodził się w roku 1953 w Połocku. Studiował historię w Mińsku. Pracował jako nauczyciel i dziennikarz. Opublikował ponad 20 tomów prozy i kilka zbiorów poezji. Od 1989 należy do zarządu białoruskiego Pen Clubu; jest także członkiem zarządu niezależnego Związku Pisarzy Białoruskich. W roku 1996 został zwolniony z pracy w wydawnictwie przez władze łukaszenkowskie za „wydawanie wątpliwej jakości literatury historycznej i innej”. Aktywnie wspierał kandydatów demokratycznych podczas wyborów prezydenckich na Białorusi. W roku 2007 jego utwory zostały usunięte z programu szkolnego. Po polsku ukazały się dwa wybory opowiadań Arłowa: "Requiem dla piły motorowej" i "Kochanek jej wysokości" oraz zbiór wierszy "Prom przez kanał La Manche", wydany przez Wydawnictwo Słowo Obraz Terytoria w ramach konkursu Europejski Poeta Wolności.
Reklama
Organizatorem konkursu Nagroda Literacka Europejski Poeta Wolności jest Miasto Gdańsk. Idea konkursu zrodziła się w związku ze staraniami Gdańska o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku. Motto gdańskiej kandydatury to "Wolność Kultury, Kultura Wolności".
Celem Nagrody jest wyróżnienie i promocja zjawisk poetyckich, które podejmują jeden z najistotniejszych dla współczesności temat - wolności, a jednocześnie charakteryzują się wybitnymi wartościami artystycznymi.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.