W Krzywym Rogu na Ukrainie powstało partnerstwo lokalnych instytucji i organizacji na rzecz rewitalizacji rzeki Saksagań. Wzorem dla niego jest działające od ponad 10 lat krakowskie Forum dla Nowej Huty. 16 listopada została uroczyście podpisana deklaracja partnerskiej współpracy. Sprawdzone w Polsce metody wzmacniania lokalnej demokracji przenosi na Ukrainę Fundacja Miejsc i Ludzi Aktywnych (MiLA).
Krzywy Róg, podobnie jak Nowa Huta, jest miastem przemysłowym, rozciągającym się na długości ponad 100 km wzdłuż złóż rud żelaza. Szczególnie ważnym problemem jest silne zanieczyszczenie przepływającej przez miasto rzeki Saksagań. Miejscowe organizacje pozarządowe, uczelnie i grupy mieszkańców od lat apelowały do władz samorządowych o podjęcie działań na rzecz rewitalizacji rzeki. Jednak nawet rozpoczęcie przez miasto szeroko zakrojonego projektu oczyszczania dna i brzegów rzeki nie rozwiązało problemu. Dlaczego? Zabrakło bowiem partnerstwa.
Podobnego typu problem – choć tu przedmiotem troski były łąki a nie rzeka – blisko 10 lat temu dotknął Nową Hutę. Jednak dzięki partnerskiej współpracy w ramach Forum dla Nowej Huty udało się doprowadzić do porozumienia pomiędzy Miastem Kraków, organizacjami ekologicznymi, mieszkańcami i inwestorami, w wyniku którego Łąki Nowohuckie stały się użytkiem ekologicznym, a projekt zagospodarowania ich otoczenia został wspólnie wypracowany podczas warsztatów z udziałem wszystkich zainteresowanych stron. Tym i innym doświadczeniom Forum dla Nowej Huty przyglądała się z bliska 10-osobowa delegacja z Krzywego Rogu, która w październiku gościła w Krakowie na Polsko-Ukraińskim Okrągłym Stole.
– Kiedy dowiedzieliśmy się o problemach organizacji z Krzywego Rogu, od razu pomyśleliśmy, że wymiana doświadczeń z Forum dla Nowej Huty byłaby wartościowa – mówi Barbara Kazior, Prezes Zarządu Fundacji MiLA. – W obu przypadkach mamy bowiem do czynienia z przemysłowym terenem wymagającym rewitalizacji, gdzie trudno o dobry efekt bez partnerskiej współpracy lokalnych władz, organizacji pozarządowych, szkół, przedsiębiorstw i innych zainteresowanych. Fundusze na ten cel udało się pozyskać z programu „Przemiany w regionie – RITA” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności oraz ze środków polskiej współpracy rozwojowej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP, program Wsparcie Demokracji 2012. Półroczna praca i wymiana doświadczeń przyniosła pierwsze efekty: w dniach 15-16 listopada w Krzywym Rogu odbyły się drugie już warsztaty partnerskiej współpracy, podczas których powstał plan działania i regulamin lokalnego partnerstwa, a na koniec została uroczyście podpisana deklaracja partnerskiej współpracy – pierwszy krok do skutecznego działania. Wygląda na to, że to dopiero początek współpracy organizacji z Krzywego Rogu i z Krakowa.