W regionie Donieckim przy regionalnym Urzędzie Głównej Służby Cywilnej Ukrainy, utworzono Publiczną Grupę Ekspertów, w skład której weszli przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków zawodowych, środków masowego przekazu, szkół wyższych.
W pierwszym posiedzeniu nowo utworzonej Publicznej Grupy Ekspertów (PGE) przy Urzędzie Głównej Służby Cywilnej Ukrainy w regionie Donieckim uczestniczyło 9 z 17 członków zatwierdzonego składu PGE. Członków grupy powitał kierownik Urzędu Siergiej MOLCZANOV, który zwrócił uwagę na problemy w zakresie rozwoju służby państwowej, w której to kwestii profesjonalna opinia społeczeństwa może być przydatna do poprawy administracji publicznej.
W szczególności stwierdzono, że duża część z 27 tysięcy urzędników państwowych i pracowników organów samorządu terytorialnego w regionie donieckim zbliża się do określonego przez prawo limitu w wieku pracy w służbie państwowej (55 lat dla kobiet, 60 lat dla mężczyzn). Jednocześnie młodzi specjaliści, którzy rozpoczynają pracę w służbie państwowej czy w samorządach otrzymują tylko 738 UAH miesięcznie.
Pierwsze posiedzenie miało charakter organizacyjny. Po zapoznaniu się z członkami PGE, słowie wstępnym i sprawozdaniach członków Sekretariatu PGE, wybrano kierownika i zastępcę Grupy, zatwierdzono projekty przepisów i regulaminu, omówiono aspekty praktycznej działalności PGE.
Pierwszym kierownikiem Publicznej Grupy Ekspertów został jednogłośnie wybrany Vladimir ADAMOV, zastępca dyrektora Instytutu Edukacji Podyplomowej, koordynator studiów magisterskich państwowego zarządu Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego; zastępcą został Peter PLOSHAJ, starszy wykładowca studiów magisterskich państwowego zarządu Donieckiego Narodowego Uniwersytetu Technicznego.
Na wniosek członka grupy ekspertów Sergeja SHTUKARINA, dyrektora Centrum Studiów Politologicznych (CSP), Publiczna Grupa Ekspertów podjęła decyzję o przeprowadzeniu badań opinii publicznej odnośnie sfery kompetencji PGE, oraz postanowiła udzielać pomocy Publicznej Radzie przy administracji państwowej regionu donieckiego w celu przywrócenia jej pełnowartościowej działalności.
Po zakończeniu posiedzenia przedstawiciele Zarządu Służby Państwowej oraz CSP omówili praktyczne aspekty przeprowadzenia planowanych badań opinii społecznej i wymienili się materiałami z własnego monitoringu stosunku mieszkańców do działalności władz miejskich.
Od początku tego roku CSP - na dzień dzisiejszy jedyny ośrodek na Ukrainie, który realizuje projekt w ramach Funduszu poparcie podstawowych działań i instytucjonalnego rozwoju regionalnych ośrodków badawczych. Projekt przewiduje udzielanie wsparcia w rozwoju mechanizmów uczestnictwa obywateli w kształtowaniu i realizacji polityki publicznej na poziomie regionu.
Źródło: Sergiy Shtukarin