Młodzi dziennikarze poznają możliwości prezentacji inicjatyw lokalnych w mediach elektronicznych.
- Wiedziałam, że program będzie napięty, ale nie sadziłam, że aż tak! – mówi Olga, studentka Uniwersytetu Donieckiego która przyjechała na sześciodniowe warsztaty, zorganizowane przez Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku. Młodzi dziennikarze z Polski i Ukrainy zapoznają się z możliwościami prezentacji inicjatyw lokalnych w mediach elektronicznych.
Prezentacje portali ogólnopolskich i regionalnych, wizyty studyjne w redakcjach portali i gazet regionalnych, które mają swoje wydania internetowe, spotkania z organizacjami pozarządowymi, konferencje prasowe, tworzenie warsztatowej redakcji wydawnictwa elektronicznego, praktyki i staże w mediach – tym wszystkim zajmować się będzie grupa 10 młodych ludzi, która przyjechała w piątek 22 marca 2002 roku do Gdańska na warsztaty zatytułowane „Prezentacja lokalnych inicjatyw społecznych w mediach elektronicznych”. Warsztaty, zorganizowane przez Dom Pojednania i Spotkań w Gdańsku, potrwają do 27 marca.
Natalia, Maria, Vadim i dwie Olgi przyjechali do Gdańska z Doniecka.
- W Doniecku już od czterech współpracujemy z organizacją pozarządowa Centrum Debat – mówi Kazimierz Kobiak, organizator warsztatów i koordynator Projektu Media. – Oni dla nas na miejscu rekrutują uczestników. Muszą to być osoby, które pracują jako dziennikarze i w jakiś sposób udzielają się społecznie. Przeprowadzane są z nimi rozmowy, muszą zaprezentować swoje teksty i potwierdzić pracę społeczną. Jeśli współpracują z jakąś organizacją pozarządową – musi to być organizacja wiarygodna i już uznana.
Zainteresowanie warsztatami w Polsce jest bardzo duże. Do organizatorów zgłasza się nawet po 5 osób na jedno miejsce.
Polscy uczestnicy warsztatów rekrutują się przede wszystkim z gazet szkolnych i studenckich. W tym roku do Gdańska przyjechali: Marek Ziopaja, Katarzyna Strzelecka, Rafał Pękacki i Ewa Bobowiec - studenci z Wrocławia, wydający czasopismo „B.e.s.t.”, Tomasz Woźniak z poznańskiego magazynu „Przeciąg”, redagowanego przez młodzież licealną oraz Marta Gralewska z lubelskiej gazetki szkolnej „W żółwim tempie”. Polacy także musieli wykazać się współpracą z mediami i działalnością społeczną.
– Uważamy, że warsztaty są prowadzone bardzo rzetelnie. Osoby prowadzące są dobrze przygotowane i przekazują nam najistotniejsze informacje dotyczące pracy w mediach elektronicznych – mówią po dwóch dniach spotkań Marek i Rafał z Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu.
– Warsztaty te są dobrym doświadczeniem, ponieważ mamy możliwość porównać poziom i zasoby polskiego i ukraińskiego Internetu oraz wykorzystać to w swojej dalszej pracy – dodaje Maria, studentka politologii z Doniecka.
- Trudno w tej chwili powiedzieć jakie będą rezultaty tych wszystkich szkoleń, ale jestem pełen nadziei – mówi Kazimierz Kobiak. – Grupa jest bardzo aktywna, widać, że są zainteresowani tym, co im tutaj proponujemy.
Po zakończeniu warsztatów uczestnicy co miesiąc, do grudnia 2002, będą wypełniać ankietę, w której opiszą rezultaty swojego pobytu w Gdańsku.
Źródło: uczestnicy warsztatów