Ukraina: 2 lata konfliktu, 3 miliony osób w potrzebie - Polska Akcja Humanitarna apeluje o pomoc
Według raportów ONZ, wskutek konfliktu utrzymującego się na wschodzie Ukrainy od 2 lat, ponad 3 miliony mieszkańców kraju potrzebuje pomocy humanitarnej. Około jedna trzecia z nich to osoby starsze, w szczególnie trudnej sytuacji są także kobiety i dzieci. Polska Akcja Humanitarna pomaga na Ukrainie od 2014 roku, a od 2015 roku prowadzi działania pomocowe w ramach stałej misji. Obecnie PAH koncentruje się na pomocy seniorom i samotnym matkom.
W wyniku trwającego od kwietnia 2014 roku konfliktu, ponad 2,6 miliona osób musiało opuścić swoje domy – ponad 1,3 miliona ludzi znalazło schronienie w innych rejonach Ukrainy, a drugie tyle wyjechało do sąsiednich państw (głównie do Rosji i na Białoruś). Pomocy humanitarnej potrzebują zarówno osoby wewnętrznie przesiedlone, jak i te, które nie miały możliwości opuszczenia strefy konfliktu. Szacuje się, że ponad 80 procent potrzebujących to osoby starsze oraz kobiety i dzieci. Potrzeby są bardzo duże – brakuje żywności, elektryczności, gazu i wody, a także dostępu do opieki medycznej i psychologicznej. Ukraińskie społeczeństwo solidarnie wspiera swoich rodaków, jednak niezbędna jest również pomoc z zewnątrz.
Polska Akcja Humanitarna pomaga Ukraińcom od połowy 2014 roku. Dzięki hojności Polaków, w pierwszej fazie działalności na Ukrainie, PAH mogła przekazać uchodźcom wewnętrznym leki, paczki żywnościowe i artykuły higieniczne, a także koce, śpiwory, opał i materiały do naprawy domów, zniszczonych wskutek działań wojennych. Kilka ośrodków dla uchodźców zostało wyposażonych w sprzęt kuchenny, a kilka szpitali i punktów medycznych w najbardziej potrzebne leki i materiały medyczne.
PAH planuje kontynuować i rozwijać działania na Ukrainie, dlatego apelujemy:
Mieszkańcy Ukrainy potrzebują wsparcia – pomóżmy naszym sąsiadom!
- Wpłać dowolną kwotę na konto – BPH S.A. 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem „Ukraina”
- Wpłać darowiznę online na stronie PAH – jako cel darowizny wybierz „Ukraina”
- Dołącz do Klubu PAH SOS i regularnie wspieraj działania PAH w krajach dotkniętych kryzysami humanitarnymi – informacje na stronie Polskiej Akcji Humanitarnej
Dom Natalii, jej brata i męża, zniszczony w wyniku działań wojennych. Prawie wszyscy sąsiedzi wyjechali, wieś jest praktycznie cała zniszczona i opuszczona. Brat Natalii jest upośledzony umysłowo. Rodzinie bardzo brakuje leków. Żyją z tego, co zbiorą na polu. (Fot. Radosław Gryglas)
Mama Liudmiły, która jeździ na wózku inwalidzkim. Ma chore nogi i nie może wstawać z łóżka. Podczas ostrzałów, ze względu na niepełnosprawność, żadna z nich nie mogła się chronić w piwnicy. Bardzo brakuje im leków i żywności. (Fot. Radosław Gryglas)
Wieś opuszczona przez prawie wszystkich mieszkańców. Dom jednej z ostatnich rodzin został ostrzelany i doszczętnie zniszczony. Rodzina przeniosła się do sąsiedniego domu, którego właściciele wyjechali wcześniej. (Fot. Radosław Gryglas)
Źródło: Polska Akcja Humanitarna