W Wielkiej Brytanii koalicja ponad 100 organizacji pozarządowych prowadzi kampanię Publish What You Pay (Opublikuj, ile płacisz). Jej celem jest przynaglenie władz, by wymagały od każdej firmy oświadczenia o płatnościach dla rządów krajów ubogich, jak np. podatki, koncesje itp. W kampanii uczestniczy m.in. CAFOD (Catholic Agency for Overseas Development) - oficjalna organizacja rozwojowa Episkopatu Anglii i Walii.
Międzynarodowy finansista i filantrop, George Soros, pomógł uruchomić kampanię na rzecz legislacji obowiązkowego ujawniania swych dochodów przez rządy krajów rozwijających się, aby ich obywatele mogli mieć wgląd w sposób zarządzania środkami państwa, pochodzącymi z eksploatacji jego surowców naturalnych.
Przemawiając w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych, Soros powiedział: „Tajemnica obejmująca dochody państwowe zachęca elity rządzące do złego zarządzania oraz sprzeniewierzania pieniędzy państwowych, zamiast do inwestowania w długofalowy rozwój. To, czego chcemy, jest bardzo proste: kraje grupy G7 powinny wymagać od firm międzynarodowych ujawniania, ile kosztują ich produkty wytwarzane w krajach, na terenie których działają. Jest to prawdziwa szansa promocji dobrego zarządzania fiskalnego i próba rozwiązania problemu światowego ubóstwa.”
Pomysł, aby firmy ujawniły owe informacje wedle własnego uznania nie sprawdził się, ponieważ wiele z nich boi się pozbawionej skrupułów, nieuczciwej konkurencji. Rządy krajów bogatych w surowce naturalne również są niechętne ujawnianiu tych informacji przez współpracujące z nimi firmy.
Jako przykład może posłużyć historia giganta naftowego BP w Angoli. Zeszłoroczne ogłoszenie przez BP chęci dążenia do „przejrzystości” swych interesów z rządem angolskim o mało nie doprowadziło do zerwania wzajemnej współpracy. Julian Filochowski, dyrektor CAFOD, powiedział: „Kampania daje szansę, by zaangażować inwestycje w krajach rozwijających się do walki z ubóstwem. Wielu z najuboższych ludzi świata żyje w krajach targanymi konfliktami, których rządy corocznie otrzymują wiele milionów dolarów z eksploatacji bogatych zasobów naturalnych. Ujawnienie płatności przez rząd oraz firmy działające w branży wydobywczej oferuje tym ludziom możliwość wyegzekwowania od swych rządów rozliczenia wydawanych przez kraj pieniędzy.”
Simon Taylor, dyrektor nominowanej do Nagrody Nobla organizacji pozarządowej Global Witness, zajmującej się „przejrzystością” eksploatacji zasobów na terytoriach konfliktów: „Nasze śledztwo w rozdartej wojną Angoli sugeruje, iż przez ostatnie pięć lat co roku znikało z rządowego skarbca co najmniej 1 mld dolarów - ok. 1/3 dochodów państwa. Większość z tych pieniędzy pochodziła z handlu ropą.”
Przemysł wydobywczy są niezwykle istotny dla ponad 50 krajów ubogich, w których żyje ok. 3,5 mld ludzi. Ok. 1,5 mld z nich żyje za mniej niż 2 dolary dziennie.