Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
Publicystyka
UE: Wszedł w życie całkowity zakaz testowania kosmetyków na zwierzętach
Federacja Centrum Szpitalna (opr.)
11 marca 2013 r. upłynął ostatni w ustalonym 10 lat wcześniej harmonogramie termin stopniowego eliminowania testowania kosmetyków na zwierzętach w Unii Europejskiej. Od tego dnia kosmetyków testowanych na zwierzętach nie wolno wprowadzać na rynek UE. Komisja Europejska przyjęła z tej okazji komunikat, w którym wyjaśnia, w jaki sposób zamierza w dalszym ciągu wspierać badania naukowe i innowacje w tej dziedzinie oraz wspierać jednocześnie ochronę zwierząt na całym świecie.
Komisja Europejska dokonała szczegółowej oceny skutków zakazu wprowadzania do obrotu i uważa, że istnieją uzasadnione podstawy, by go wykonać. Jest to zgodne z silnym przekonaniem wielu obywateli Europy: potrzeba rozwoju kosmetyków nie usprawiedliwia przeprowadzania testów na zwierzętach.
Poszukiwanie metod alternatywnych będzie kontynuowane, gdyż pełne zastąpienie testów na zwierzętach tymi metodami nie jest jeszcze możliwe. Opublikowany komunikat przedstawia w skrócie wkład Komisji w badania nad opracowywaniem metod alternatywnych, a także jej przekonanie, że wysiłki te należy kontynuować. Na takie badania Komisja udostępniła około 238 mln euro w latach 2007-2011. Branża kosmetyczna także wniosła swój wkład w te działania − na przykład przez współfinansowanie w wysokości 25 mln euro inicjatywy badawczej SEURAT .
Ponieważ europejski przemysł kosmetyczny zajmuje na świecie czołową pozycję, UE musi nawiązywać kontakty z partnerami handlowymi, aby wyjaśniać i propagować europejski model i dążyć do uznania metod alternatywnych na arenie międzynarodowej. Komisja będzie to uwzględniać w unijnych programach handlowych i we współpracy międzynarodowej.
Komunikat Komisji dostępny jest poniżej w językach: angielskim, niemieckim i francuskim.
Commission Communication on the animal testing and marketing ban and on the state of play in relation to alternative methods in the field of cosmetics: English text, French text, German text
Commission Communication on the animal testing and marketing ban and on the state of play in relation to alternative methods in the field of cosmetics: English text, French text, German text
Kontekst
Dyrektywa 2003/15/WE (tekst w języku polskim) włączyła przepisy dotyczące przeprowadzania testów na zwierzętach do dyrektywy „kosmetycznej” 76/768/EWG. Zgodnie z tymi przepisami testowanie na zwierzętach produktów kosmetycznych jest w UE zakazane już od 2004 r., a od 2009 r. zakaz dotyczy także składników kosmetycznych („zakaz testowania”). Od marca 2009 r. na unijny rynek nie dopuszcza się również produktów kosmetycznych zawierających składniki, które były testowane na zwierzętach („zakaz wprowadzania do obrotu”).
W przypadku najbardziej złożonych skutków dla zdrowia człowieka (toksyczność dla dawki powtarzalnej, w tym działanie uczulające na skórę i rakotwórczość, szkodliwy wpływ na rozrodczość oraz toksykokinetyka) początek obowiązywania zakazu wprowadzania do obrotu został przesunięty na 11 marca 2013 r.
Więcej informacji:
Strona Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej ds. ds. Zdrowia i Konsumentów poświęcona zakazowi testowania kosmetyków na zwierzętach (strona w językach angielskim, niemieckim i francuskim)
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.