Komisja Europejska przyjęła 24 sierpnia 2016 r. wniosek dotyczący rozporządzenia w sprawie nowych integracyjnych sposobów zbierania i wykorzystywania danych z sondaży społecznych, tak aby lepiej wspierać kształtowanie polityki, a w szczególności polityki społecznej.
Bardziej solidne podstawy naukowe w postaci wskaźników społecznych usprawnią analizę zjawisk społecznych i przyczynią się do wysokiej oceny Europy (rating AAA) z socjalnego punktu widzenia.
Marianne Thyssen, komisarz do spraw zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników, odpowiedzialna także za europejskie statystyki (EUROSTAT), powiedziała: Robimy ważny krok w kierunku modernizacji statystyki społecznej. Nie chodzi tu jednak o liczby, lecz o ludzi. Dobra polityka zaczyna się od dobrych danych. Potrzebujemy jak najdokładniejszych informacji w dziedzinie społecznej. Potrzebujemy też więcej aktualnych danych i chcemy je szybciej otrzymywać, aby kształtować politykę społeczną, która odpowiada rzeczywistym potrzebom obywateli Europy tu i teraz. Prezentowany wniosek jest jeszcze jednym przykładem tego, jak ważny dla programu obecnej Komisji jest wymiar społeczny.
Proponowane rozporządzenie ramowe umożliwi szybszą publikację danych, ponieważ skraca terminy ich przekazywania w wielu obszarach. Poprawi również porównywalność i spójność unijnych statystyk społecznych dzięki powiązaniu siedmiu istniejących badań sondażowych gospodarstw domowych, które są obecnie przeprowadzane w UE, oraz harmonizacji zmiennych wspólnych dla dwóch lub większej liczby tych sondaży. Ułatwi to dodatkowo wspólną analizę zjawisk społecznych w oparciu o nowe metody badań. Będziemy też mieć do dyspozycji bogatszy i szerzej zakrojony zbiór danych dzięki wykorzystaniu innowacyjnych podejść i metod przez krajowe urzędy statystyczne oraz połączeniu danych z różnych źródeł.
Kontekst
Podobne inicjatywy są podejmowane w innych obszarach statystyki, takich jak statystyka przedsiębiorstw i rolnictwa.
Należy również zaznaczyć, że inicjatywa ta ograniczy koszty dla państw członkowskich zaangażowanych w przeprowadzanie badań reprezentacyjnych i zmniejszy obciążenie mieszkańców UE będących respondentami tych badań.
Komisja ma na celu stopniowe wdrożenie rozporządzenia ramowego, poczynając od 2019 r.
Z biegiem lat ESS wprowadził zaawansowane narzędzia w celu udoskonalenia statystyk i zwiększenia ich porównywalności, aby umożliwić lepsze kształtowanie polityki na szczeblu europejskim i w państwach członkowskich. Niemniej jednak system ten coraz częściej staje wobec rosnącego zapotrzebowania na informacje statystyczne do celów analizy, badań naukowych i kształtowania polityki. Ponadto dane statystyczne powinny w dalszym ciągu spełniać wysokie standardy jakości statystyki publicznej, m.in. wymóg ich aktualności.
Statystyki społeczne obejmują wiele dziedzin (demografia, zatrudnienie, dochody i spożycie, dobrostan i jakość życia, edukacja, zdrowie itp.) i są pozyskiwane z różnych źródeł (dane dotyczące osób indywidualnych i gospodarstw domowych zebrane na poziomie indywidualnym z badań próby, spisów powszechnych, zagregowanych danych administracyjnych i danych od przedsiębiorstw). Wszystkie te aspekty są analizowane w spójny sposób w ramach programu modernizacji statystyki społecznej. Obecnie proponowane rozporządzenie ramowe stanowi ważny krok w kierunku modernizacji statystyki społecznej przede wszystkim pod względem danych z sondaży społecznych.
Przydatne linki:
- MEMO/16/2868
- Communication on the Commission's proposal
- Więcej informacji na temat EUROSTAT-u można znaleźć na stronie internetowej: http://ec.europa.eu/eurostat
- Śledź EUROSTAT na Twitterze: https://twitter.com/EU_Eurostat
- Strona internetowa komisarz Marianne Thyssen: http://ec.europa.eu/commission/2014-2019/thyssen_en
- Marianne Thyssen na Facebooku i Twitterze
- Zaprenumeruj bezpłatny elektroniczny biuletyn informacyjny Komisji Europejskiej na temat zatrudnienia, spraw społecznych i włączenia społecznego