UE: Sprawdozdanie i wytyczne dotyczące odzyskiwania energii z odpadów
Rok po przyjęciu pakietu dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym Komisja Europejska złożyła 26 stycznia 2017 r. sprawozdanie z realizacji najważniejszych inicjatyw przewidzianych w jej planie działania z 2015 r. oraz z poczynionych na tym polu postępów.
Komisja Europejska przyjęła ambitny pakiet dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym 2 grudnia 2015 r. W skład tego pakietu wchodzi plan działania UE przewidujący środki obejmujące cały cykl życia produktu: od projektu, pozyskania surowców, produkcji i konsumpcji do gospodarki odpadami i rynku surowców wtórnych.
Przejście na gospodarkę o bardziej zamkniętym obiegu otwiera przed Europą i jej obywatelami ogromne możliwości. Stanowi istotny aspekt naszych wysiłków mających na celu modernizację i transformację europejskiej gospodarki, nadając je bardziej zrównoważony charakter. Istnieje przekonujące uzasadnienie biznesowe dla tego procesu, który pozwala przedsiębiorstwom osiągnąć znaczne zyski gospodarcze i podnieść ich konkurencyjność. Przynosi istotne oszczędności energii i korzyści dla środowiska. Tworzy lokalne miejsca pracy i możliwości integracji społecznej. Proces ten jest ściśle związany z kluczowymi priorytetami UE w dziedzinie zatrudnienia, wzrostu gospodarczego, inwestycji, agendy społecznej i innowacji przemysłowych.
Oprócz przestawienia wspomnianego sprawozdania Komisja:
- wprowadziła dodatkowe środki, a mianowicie ustanowiła – we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym (EBI) – platformę wsparcia finansowego dla gospodarki o obiegu zamkniętym, skupiającą inwestorów i innowatorów;
- wydała skierowane do państw członkowskich wytyczne dotyczące przekształcania odpadów w energię;
- zaproponowała ukierunkowane usprawnienie przepisów regulujących niektóre substancje niebezpieczne w sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Pierwszy wiceprzewodniczący Frans Timmermans odpowiedzialny za zrównoważony rozwój powiedział: Stworzenie gospodarki o obiegu zamkniętym dla Europy jest dla obecnej Komisji kwestią o priorytetowym znaczeniu. Dokonaliśmy już znacznych postępów oraz planujemy nowe inicjatywy w 2017 r. Domykamy obwód, na który składają się fazy projektowania, produkcji, konsumpcji i gospodarowania odpadami, tworząc tym samym bardziej ekologiczną i konkurencyjną Europę o obiegu zamkniętym.
Wiceprzewodniczący Jyrki Katainen odpowiedzialny za zatrudnienie, wzrost gospodarczy, inwestycje i konkurencyjność powiedział: Mając na względzie osiągnięcia planu inwestycyjnego Junckera, z zadowoleniem przyjmuję ponowną możliwość współpracy z EBI przy kojarzeniu inwestorów z innowatorami. Naszym celem jest zwiększenie poziomu inwestycji – zarówno publicznych, jak i prywatnych – w gospodarkę o obiegu zamkniętym. Często wiąże się to z wprowadzeniem nowego modelu działalności gospodarczej i może wymagać opracowania nowych, innowacyjnych mechanizmów finansowania. Ta nowa platforma stanowi doskonałe narzędzie pozwalające podnosić świadomość na temat projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym o ogromnym potencjale biznesowym, a dzięki temu pozyskiwać dodatkowe środki na ich sfinansowanie. Gospodarka o obiegu zamkniętym stanowi ważny aspekt procesu modernizacji europejskiej gospodarki i jesteśmy na dobrej drodze do urzeczywistnienia tej zrównoważonej zmiany.
Wiceprezes EBI Jonathan Taylor odpowiedzialny za finansowanie ochrony środowiska, działanie w dziedzinie klimatu oraz gospodarkę o obiegu zamkniętym powiedział: EBI z zadowoleniem podejmuje współpracę z Komisją Europejską z myślą o wykorzystaniu naszych połączonych zasobów finansowych oraz fachowej wiedzy, aby uczynić nasze gospodarki układem o bardziej zamkniętym obiegu. Będąc największym na świecie kredytodawcą wspierającym wielostronne działania w dziedzinie klimatu, który w ubiegłym roku przeznaczył na ten cel środki w wysokości 19 mld euro, traktujemy gospodarkę o obiegu zamkniętym jako kluczowy czynnik pozwalający odwrócić proces zmiany klimatu, prowadzący do wykorzystywania ograniczonych zasobów naszej planety w bardziej zrównoważony sposób oraz przyczyniający się do wzrostu gospodarczego w Europie. Aby przyśpieszyć ten proces, będziemy dalej świadczyć doradztwo oraz coraz więcej inwestować w innowacyjne modele prowadzenia działalności w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym oraz nowe technologie, a także w bardziej tradycyjne przedsięwzięcia przewidujące efektywne gospodarowanie zasobami. Nowa platforma wsparcia finansowego dla gospodarki o obiegu zamkniętym stanowić będzie niezbędne narzędzie pozwalające podnosić świadomość oraz zwiększać poziom finansowania projektów z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym.
Więcej informacji: