UE poszukuje naturalnych zamienników dla materiałów syntetycznych
Finansowany przez Unię Europejską projekt AGROCOS to wyprawa w świat roślin w poszukiwaniu naturalnych substytutów dla składników syntetycznych obecnie stosowanych w kosmetykach i produktach agrochemicznych, takich jak środki owadobójcze, chwastobójcze i grzybobójcze. Projekt kończy się we wrześniu 2014, a do tej pory naukowcy znaleźli 30 obiecujących cząsteczek. Są one obecnie testowane przez partnerów handlowych konsorcjum – Korres, greckiego producenta kosmetyków naturalnych i niemiecki BASF, jednego z największych na świecie producentów chemikaliów.
Obecnie Korres testuje pięć cząsteczek o właściwościach przeciwutleniających w połączeniu z substancją chroniącą przed promieniowaniem ultrafioletowym i innymi związkami zapobiegającymi hiperpigmentacji, powszechnie znanej jako plamy starcze.
Spółka opracowała już związki i znormalizowane ekstrakty w skali pilotażowej. W ciągu najbliższych dwóch lat Korres planuje wprowadzenie nowej linii produktów opartych na badaniach w ramach projektu AGROCOS.
Tymczasem BASF testuje związki o właściwościach owadobójczych, grzybobójczych i chwastobójczych. Rosnący popyt na żywność organiczną stwarza pilne zapotrzebowanie na naturalne pestycydy, które mogą być stosowane na roślinach znakowanych jako „ekologiczne”. Naturalne substytuty dla pestycydów są zazwyczaj również mniej toksyczne dla ludzi, gleby i środowiska naturalnego. Zwykle oddziałują one wyłącznie na docelowe szkodniki i związane z nimi organizmy, nie stanowiąc zagrożenia dla innych zwierząt. Bardzo często są także biodegradowalne.
Máire Geoghegan-Quinn, komisarz do spraw badań, innowacji i nauki, powiedziała: „AGROCOS to wspaniały przykład tego, jak finansowanie unijne może inspirować do innowacyjnych badań, które pobudzają konkurencyjność, wzrost gospodarczy i tworzenie miejsc pracy w Europie, a jednocześnie chronią zdrowie ludzkie oraz środowisko. Będziemy w dalszym ciągu inwestować w tego typu badania i innowacje w ramach nowego unijnego programu „Horyzont 2020”.
W ramach AGROCOS stworzono również listę 3 600 bioaktywnych ekstraktów uzyskiwanych z około 1 800 gatunków roślin. Będzie ona dostępna do wglądu, aby inni naukowcy i przedsiębiorstwa prywatne mogli wyszukiwać w niej cząsteczki do wykorzystania w przemyśle. Partner projektu, firma BRUKER Biospin z siedzibą w Niemczech, rozważa komercjalizację narzędzia opracowanego w ramach projektu do wyszukiwania znanych naturalnych związków w ekstraktach roślinnych.
„Do czasu zakończenia projektu nowe związki pochodzące ze światowych zasobów różnorodności biologicznej mają być dostępne do wykorzystania jako nowe składniki w produktach kosmetycznych”, powiedziała koordynatorka projektu Leandros Skaltsounis z Uniwersytetu Narodowego im. Kapodistriasa w Atenach. „W dziedzinie chemikaliów rolniczych zaś oczekujemy, że te obiecujące związki będą stanowić punkt wyjścia do opracowania bardziej specjalistycznych środków agrochemicznych”.
W projekcie AGROCOS, wspieranym ze środków UE kwotą 2,9 mln euro, uczestniczą firmy Korres, BASF i Bruker Biospin oraz sześć ośrodków badawczych i uczelni z Francji, Grecji, Panamy, Republiki Południowej Afryki i Szwajcarii.
W dniu 1 stycznia br. UE uruchomiła nowy program w zakresie badań naukowych i innowacji pod nazwą „Horyzont 2020”. W ciągu najbliższych siedmiu lat prawie 80 mld euro zostanie zainwestowanych w projekty z zakresu badań naukowych i innowacji w celu wspierania konkurencyjności gospodarczej Europy i poszerzenia granic wiedzy człowieka. Środki z unijnego budżetu na badania są przeznaczane na poprawę warunków życia w takich dziedzinach jak zdrowie, środowisko, transport, żywność i energia. Zawieranie partnerstw badawczych z sektorem farmaceutycznym, lotniczym i kosmonautycznym, samochodowym i elektronicznym stanowi także zachętę dla sektora prywatnego do inwestowania w celu wsparcia przyszłego wzrostu i tworzenia miejsc pracy dla specjalistów. Program „Horyzont 2020” będzie w jeszcze większym stopniu skoncentrowany na przekształcaniu wybitnych pomysłów w produkty, procesy i usługi rynkowe.
Dodatkowe informacje