Z opublikowanego w 2017 r. indeksu gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego (ang. Digital Economy and Society Index, DESI) wynika, że UE czyni postępy, ale przepaść dzieląca państwa najbardziej zaawansowane cyfrowo od państw mniej zaawansowanych nadal jest znaczna. Aby w pełni wykorzystać możliwości, jakie stwarza jednolity rynek cyfrowy, potrzebne są dalsze wysiłki i inwestycje.
Andrus Ansip, wiceprzewodniczący Komisji do spraw jednolitego rynku cyfrowego, powiedział: Europa powoli osiąga coraz wyższy poziom cyfryzacji, jednak wiele państw powinno zwiększyć swoje wysiłki, a wszystkie państwa członkowskie powinny zwiększyć inwestycje, jeśli chcą w pełni korzystać z jednolitego rynku cyfrowego. Nie chcemy cyfrowej Europy dwóch prędkości. Powinniśmy działać razem, aby Unia Europejska stała się światowym liderem gospodarki cyfrowej.
Łączność uległa poprawie, ale jest wciąż niewystarczająca, aby sprostać przyszłym potrzebom.
- 76 proc. europejskich gospodarstw domowych ma dostęp do szybkiego szerokopasmowego internetu (co najmniej 30 Mb/s), a w niektórych z państw członkowskich znaczny odsetek tych gospodarstw dysponuje już dostępem do sieci zapewniających prędkości 100 Mb/s lub większe. Ponad 25 proc. gospodarstw domowych wykupiła abonamenty na szybkie połączenia szerokopasmowe.
- Wzrasta liczba osób posiadających abonament na mobilne usługi szerokopasmowe: na 100 osób w roku 2013 jedynie 58 posiadało taki abonament, a w roku 2016 ich liczba wzrosła do 84.
- Z usług mobilnych sieci 4G korzysta już 84 proc. ludności UE.
W UE mamy coraz więcej specjalistów od internetu, ale wciąż wiele osób nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych.
- W UE mamy coraz więcej osób wykształconych w dziedzinie nauk ścisłych, technologii, inżynierii i matematyki (19 absolwentów na 1000 osób w wieku od 20 do 30 lat).
- Wśród ludności aktywnej zawodowo rośnie liczba specjalistów w dziedzinie ICT (3,5 proc. w 2015 r. w porównaniu do 3,2 proc. w 2012 r.).
- Jednak prawie połowa Europejczyków (44 proc.) nadal nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych, takich jak korzystanie ze skrzynki e-mailowej czy edytora tekstu lub instalowanie nowych urządzeń.
Europejczycy coraz częściej korzystają z usług cyfrowych.
- 79 proc. Europejczyków korzysta z internetu przynajmniej raz w tygodniu, co stanowi wzrost o 3 punkty procentowe w porównaniu do 2016 r.:
- 78 proc. użytkowników internetu wykorzystuje go do pobierania i odtwarzania utworów muzycznych, filmów i zdjęć lub pobierania gier i grania w nie.
- 70 proc. europejskich użytkowników internetu czyta wiadomości w serwisach online (w 2013 r. było to 64 proc.).
- 63 proc. korzysta z sieci społecznościowych (w 2013 r. 57 proc.).
- 66 proc. robi zakupy przez internet (w 2013 r. 61 proc.).
- 59 proc. korzysta z bankowości internetowej (w 2013 r. 56 proc.).
- 39 proc. dzwoni przez internet (w 2013 r. 33 proc.).
Przedsiębiorstwa osiągają coraz wyższy stopień cyfryzacji, a handel elektroniczny, choć powoli, ale wzrasta.
- Europejskie przedsiębiorstwa w coraz większym stopniu stosują technologie cyfrowe, wykorzystując np. oprogramowanie dla przedsiębiorstw w celu elektronicznej wymiany informacji (wzrost z 26 proc. w 2013 r. do 36 proc. w 2015 r.) lub przesyłania faktur elektronicznych (z 10 proc. w 2013 r. do 18 proc. w 2016 r.).
- Nieznacznie wzrósł również handel elektroniczny prowadzony przez małe i średnie przedsiębiorstwa (z 14 proc. w 2013 r. do 17 proc. w 2016 r.). Jednak tylko mniej niż połowa tych przedsiębiorstw sprzedaje swoje produkty do innych państw członkowskich UE.
Europejczycy częściej korzystają z usług publicznych za pośrednictwem internetu.
- 34 proc. użytkowników internetu złożyło wnioski do administracji publicznej za pośrednictwem internetu, zamiast składać kopie papierowe (wzrost z 27 proc. w 2013 r.).
Kontekst
W oparciu o ustalenia DESI i jako uzupełnienie Europejskiego Semestru Komisja w sprawozdaniu o postępie cyfrowym przedstawi w maju 2017 r. pogłębioną analizę postępów czynionych przez UE i państwa członkowskie w rozwoju cyfrowym i określi dalsze potencjalne działania mające poprawić wyniki państw członkowskich w dziedzinie cyfryzacji na poziomie krajowym.
Dodatkowe informacje
Dzień Technologii Cyfrowych w Rzymie w dniu 23 marca 2017 r.
#DESIEU