UE: Forum ekspertów, którzy pomogą przezwyciężać przeszkody transgraniczne
Komisja Europejska otworzyła 20 września 2017 r. Punkt Koordynacyjny ds. Transgranicznych, aby wykorzystywać cały potencjał gospodarczy regionów przygranicznych w UE, zamieszkiwanych przez 150 mln obywateli. Dzięki temu regiony otrzymają wsparcie dostosowane do swoich potrzeb i pomoc w przełamywaniu barier utrudniających dostęp do miejsc pracy i inwestycje.
Wpłynie to na 1) poprawę dostępu do miejsc pracy, 2) poprawę dostępu do takich usług jak opieka zdrowotna i transport publiczny oraz 3) ułatwienia w prowadzeniu działalności transgranicznej.
Komisarz ds. polityki regionalnej Corina Crețu stwierdziła: – Ponad jedna czwarta bogactwa Europy jest wytwarzana w regionach przygranicznych, ale ich pełny potencjał ekonomiczny pozostaje niewykorzystany. Możliwości są ogromne – trzeba tylko je zbadać. Komisja zapewni tym regionom odpowiednie wsparcie, z którego skorzystają bezpośrednio ich mieszkańcy.
Lepszy dostęp do miejsc pracy
Już 2 miliony pracowników i studentów dojeżdżających do pracy lub szkoły przekracza granicę codziennie lub co tydzień. Aby ułatwić ludziom znalezienie pracy w sąsiednim kraju Punkt Koordynacyjny ds. Transgranicznych zapewni wsparcie regionom pragnącym pogłębić wzajemną współpracę. Za jego pośrednictwem będzie można uzyskać porady na temat wzajemnego uznawania kwalifikacji, wspólnych programów studiów lub usług w zakresie coachingu dla przedsiębiorców.
Lepszy dostęp do usług publicznych
Aby zwiększyć atrakcyjność regionów przygranicznych i ułatwić korzystanie z usług publicznych w sytuacjach transgranicznych, działania w ramach Punktu Koordynacyjnego ds. Transgranicznych obejmą:
- sporządzenie mapy istniejących transgranicznych rozwiązań w zakresie opieki zdrowotnej, takich jak np. strefy transgranicznej opieki zdrowotnej wzdłuż granicy francusko-belgijskiej.
- zbadanie, jakich połączeń kolejowych brakuje wzdłuż granic wewnętrznych, aby usprawnić transgraniczny transport publiczny.
Prowadzenie działalności gospodarczej w sąsiednim kraju
Punkt Koordynacyjny ds. Transgranicznych będzie stymulował dialog w kwestiach transgranicznych za pośrednictwem sieci internetowej.
Na odpowiedni wniosek eksperci z Punktu Koordynacyjnego ds. Transgranicznych zapewnią wsparcie, które umożliwi większe ujednolicenie przepisów dotyczących zakładania działalności gospodarczej, wymianę dobrych praktyk z innych regionów przygranicznych oraz promowanie korzystania w większym stopniu z procedur online.
Co dalej?
Punkt Koordynacyjny ds. Transgranicznych rozpocznie działalność od stycznia 2018 r.
Więcej informacji:
- Komunikat „Zwiększanie wzrostu gospodarczego i spójności w regionach przygranicznych UE”
- Notatka prasowa: Jak przezwyciężyć przeszkody transgraniczne, by stymulować wzrost w regionach przygranicznych UE
- Arkusz informacyjny – Francja i Niemcy: bilety na transgraniczne przejazdy lokalne po przystępnej cenie
- Arkusz informacyjny – Dania i Szwecja: za granicę do pracy i z powrotem na kolację
- Arkusz informacyjny – Węgry i Słowacja: pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych na obszarach przygranicznych
- Arkusz informacyjny – Hiszpania i Portugalia: szkolenie i zdobywanie kwalifikacji we własnym kraju, praca w innym kraju
- Arkusz informacyjny – Łotwa i Estonia: kiedy najbliższy szpital znajduje się za granicą