UE a Międzynarodowy Dzień Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Narządów Płciowych Kobiet
Z okazji Międzynarodowego Dnia Zerowej Tolerancji dla Okaleczania Narządów Płciowych Kobiet (6 lutego) przedstawiciele Komisji Europejskiej wysokiego szczebla wydali wspólne oświadczenie dotyczące działań Unii Europejskiej na rzecz wyeliminowania tej praktyki.
Każdego dnia okaleczanie narządów płciowych wpływa na życie i zdrowie kobiet i dziewcząt w Unii Europejskiej i poza nią. Dokumentacja medyczna wskazuje, że takie praktyki mogą mieć znaczny wpływ na wiele zwykłych funkcji organizmu, zwiększać umieralność matek i dzieci, a także powodować traumę na całe życie, która wykracza poza obrażenia ciała. Tego rodzaju przemoc fizyczna ogranicza możliwość znaczącego udziału kobiet i dziewcząt w życiu społecznym w takim samym stopniu jak mężczyźni. Okaleczanie narządów płciowych kobiet ma poważne konsekwencje dla społeczeństw.
Skuteczna zmiana tej praktyki wymaga przeprowadzenia działań prewencyjnych na szczeblu lokalnym. Dlatego też UE aktywnie wspiera zmiany społeczne w społecznościach lokalnych i sieciach działających na szczeblu regionalnym i międzynarodowym. Ułatwiamy zainteresowanym stronom, w tym rządom, uczenie się od siebie nawzajem zapobiegania, pomocy ofiarom, ścigania sprawców i udzielania azylu ofiarom, przez zapewnienie metod pomiaru częstości występowania i ryzyka, a także oferując praktyczne narzędzia dla specjalistów za pośrednictwem platformy internetowej.
Ponadto UE zapewnia stałe wsparcie dla Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF) oraz Funduszu Ludnościowego ONZ (UNFPA) w celu przyspieszenia zmian w 17 krajach. Działanie to ma kluczowe znaczenie dla wspierania krajów partnerskich przy przyjmowaniu krajowych planów działania i linii budżetowych mających na celu zaprzestanie tych praktyk. Jednocześnie zapewnia ono wsparcie dla ponad 1,5 mln dziewcząt i kobiet, które otrzymują dostęp do ochrony i opieki zdrowotnej, a także zachęca ponad 3000 społeczności liczących 8,5 mln osób do publicznej deklaracji zaprzestania tych praktyk.
Nadal zobowiązujemy się do pełnego wdrożenia agendy na rzecz zrównoważonego rozwoju 2030, która uwzględnia okaleczanie żeńskich narządów płciowych w celu nr 5 dotyczącym równości płci oraz szczegółowym celu 5.3 w sprawie wyeliminowania szkodliwych praktyk.
Wysoka przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa/wiceprzewodnicząca Komisji, Federika Mogherini, komisarz do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji w sprawie rozszerzenia, Johannes Hahn, komisarz do spraw współpracy międzynarodowej i rozwoju, Neven Mimica oraz komisarz do spraw sprawiedliwości, konsumentów i równouprawnienia płci, Věra Jourová, wspólnie zapewnili o zdecydowanym zaangażowaniu UE w walkę na rzecz wyeliminowania okaleczania narządów płciowych kobiet i wydali następujące oświadczenie:
Więcej informacji:
-
Aby dowiedzieć się więcej na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych i działań Unii Europejskiej na rzecz wyeliminowania tej praktyki, zob. Pytania i odpowiedzi oraz stronę internetową Ogólnounijnej platformy szkoleniowej.
-
W celu promowania platformy i udostępnienia więcej informacji na temat okaleczania żeńskich narządów płciowych, Komisja Europejska opublikowała – pierwszy skierowany do specjalistów, a drugi do ogółu społeczeństwa.
-
Kampania NON.NO.NEIN.(zob. # SayNoStopVAW) ma na celu wymianę informacji i zaprezentowanie przykładów udanych działań w ramach istotnych przedsięwzięć podejmowanych w tej dziedzinie w całej UE.
- Inicjatywa Spotlight to nowa, globalna, wieloletnia inicjatywa UE i ONZ ukierunkowana na wyeliminowanie wszelkich form przemocy wobec kobiet i dziewcząt.