UE: 9 europejskich obiektów kandydatami do Znaku Dziedzictwa Europejskiego
Dziewięć obiektów historycznych, w tym polski cmentarz wojenny nr 123 (Łużna-Pustki), symbolizujących wartości i ideały europejskie oraz będące świadkami historii i integracji europejskiej zostało nominowanych do Znaku Dziedzictwa Europejskiego 2 grudnia 2015 r. Dołączają one do dotychczasowej listy dwudziestu obiektów, którym przyznano Znak w ciągu ostatnich dwóch lat.
Więcej informacji o dziewięciu obiektach:
Stanowisko archeologiczne Krapina (Krapina, Chorwacja)
W tym miejscu w 1899 r. odnaleziono największe skupisko kości neandertalczyków w Europie, około 900 szczątków blisko 80 osób, jak również kości różnych zwierząt sprzed ponad 125 tysięcy lat. Znalezisko z Krapiny było badane przez specjalistów z całego świata, których wyniki wpłynęły na różne teorie naukowe dotyczące rozwoju człowieka, powstania naszej cywilizacji i trybu życia wspólnot w Europie w okresie plejstoceńskim.Obecnie w pobliżu stanowiska archeologicznego znajduje się muzeum człowieka neandertalskiego w Krapinie, które w interaktywny sposób prezentuje początki życia na ziemi i ewolucję gatunku ludzkiego.
Zamek Przemyślidów w Ołomuńcu i Muzeum Archidiecezjalne (Ołomuniec, Republika Czeska)
Muzeum archidiecezjalne zajmuje się ochroną dzieł sztuki archidiecezji ołomunieckiej. Należące do niego kolekcje można podziwiać w Domu Kapituły w Zamku Przemyślidów w Ołomuńcu, miejscu odzwierciedlającym tysiącletnią historię miasta. Do zamku przynależy częściowo zachowany Pałac Biskupi i fragmenty dawnego pałacu książęcego, posiada on również elementy w stylu barokowym oraz rokoko.
Zamek Przemyślidów w Ołomuńcu i Muzeum Archidiecezjalne są centralnym punktem morawskiej obecności w historii Europy. Miejsce to, będące wczesnym ośrodkiem chrześcijaństwa, podkreśla zaangażowanie arcybiskupów morawskich w mecenat sztuki i chroni dzieła nim objęte. Obiekt jest także doskonałym przykładem zachowania dziedzictwa kulturowego w regionie.
Przylądek Sagres (Portugalia)
Przylądek Sagres jest bogatym kulturowo i historycznie miejscem położonym w południowo-zachodniej części półwyspu Iberyjskiego. Składa się on z szeregu istotnych pozostałości archeologicznych, struktur miejskich i pomników świadczących o strategicznym położeniu i znaczeniu tego miejsca na przestrzeni wieków.
W XV w. Przylądek Sagres stał się siedzibą Księcia Henryka Żeglarza, z której kreślił on plany morskich wypraw. Punkt ten był kluczowy w erze „wielkich odkryć geograficznych”, które zapoczątkowały ekspansję europejskiej kultury, nauki, badań i handlu w kierunku Atlantyku i terenów śródziemnomorskich, torując europejskiej cywilizacji drogę do wpływów na skalę światową, które ukształtowały współczesny świat.
Pałac Hofburg (Wiedeń, Austria)
Budowę kompleksu pałacowo-parkowego Hofburg rozpoczęto w 1240 r. Był on rezydencją dynastii Habsburgów, która panowała w wielu regionach Europy przez około 700 lat. Monarchia Habsburgów była wieloetnicznym i wieloreligijnym imperium, wywierającym silne wpływy na politykę, administrację, społeczeństwo i ekonomię terenów, które obecnie należą m.in. do Austrii, Węgier, Republiki Czeskiej, Polski i Słowenii. W dniu dzisiejszym Pałac Hofburg jest siedzibą prezydenta Austrii, pięciu światowej klasy muzeów i innych instytucji kultury.
Historyczny kompleks budynków uniwersyteckich w Tartu (Tartu, Estonia)
Historyczny kompleks budynków, w których mieści się Uniwersytet w Tartu, został zaprojektowany na początku dziewiętnastego wieku w myśl słów „Uniwersytet w mieście, uniwersytet w parku”. Reprezentuje on wartości akademickie w czasach oświecenia. Łącząc naukę z kształceniem, kompleks odzwierciedla europejskie tradycje w dziedzinie edukacji.
Uniwersytet zawsze pozostawał ostoją postępowych idei, nawet jeśli po jego utworzeniu w roku 1632 przez szwedzkiego króla Gustawa II Adolfa był on przekazywany z rąk do rąk władz rożnych krajów panujących wówczas na terenie obecnej Estonii, takich jak Szwecja, Polska, Niemcy oraz Rosja.
Akademia Muzyczna im. Franciszka Liszta (Budapeszt, Węgry)
Akademia Muzyczna im. Franciszka Liszta została założona w 1875 r. przez samego wybitnego kompozytora i muzyka. Jest to instytucja wielodyscyplinarna, pełniąca funkcje ośrodka kształcenia, międzynarodowego uniwersytetu muzycznego i miejsca spotkań muzycznych. Wysuwa na pierwszy plan nasze muzyczne dziedzictwo, podtrzymując ducha otwartości, kreatywności i innowacji oraz zachowując europejski i międzynarodowy charakter.
Akademia znajduje się w budynku wybudowanym w roku 1907 przez Flórisa Korba i Kálmana Giergla, uznawanym za arcydzieło węgierskiej architektury secesyjnej. W skład budynku wchodzą między innymi Muzeum i Centrum Badań Franciszka Liszta, Instytut Kodály i Muzeum Kodály.
Organizacja Mundaneum (Mons, Belgia)
Organizacja Mundaneum jest przełomową instytucją w historii rozwoju intelektualnego i struktur społecznych w Europie. Jej założyciele, Henri La Fontaine i Paul Otlet, byli orędownikami pokoju poprzez dialog i wymianę wiedzy na poziomie europejskim i międzynarodowym za pośrednictwem zapytania bibliograficznego. Celem Mundaneum było zebranie wszelkich informacji dostępnych na świecie bez względu na zastosowany nośnik (książki, gazety, kartki pocztowe…) i w celu zakwalifikowania ich według systemu uniwersalnej klasyfikacji dziesiętnej, który opracowali.
Mundaneum nie tylko podłożyło podwaliny pod nauki informatyczne, ale jest również uważane za prekursora dzisiejszych wyszukiwarek internetowych.
Cmentarz wojenny nr 123 (Łużna-Pustki, Polska)
Cmentarz wojenny nr 123 założony w roku 1918 na wzgórzu Pustki powstał w miejscu jednej z największych bitew pierwszej wojny światowej na froncie wschodnim pomiędzy armią austro-węgierską i niemiecką oraz armią rosyjską. Bitwa pod Gorlicami jest również nazywana Małym Verdun. Cmentarz jest miejscem ostatniego spoczynku żołnierzy, którzy walczyli po stronie tych trzech sił zbrojnych i którzy pochodzili z terenów, które dziś są częścią Austrii, Węgier, Niemiec, Polski, Ukrainy, Rosji i Słowenii, oraz z innych środowisk religijnych i kulturowych.
Cmentarz wojenny nr 123 jest miejscem pamięci odzwierciedlającym ideę ekumenizmu, zapewniając jednakowe traktowanie wszystkim poległym bez względu na ich przynależność religijną lub etniczną i fakt, po której stronie walczyli.
Dzielnica europejska w Strasburgu (Strasburg, Francja)
Od momentu jej powstania po zakończeniu drugiej wojny światowej, dzielnica europejska w Strasburgu jest siedzibą Rady Europy, Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Parlamentu Europejskiego. Miejsce to jest świadectwem integracji europejskiej i symbolizuje ochronę praw człowieka, demokrację i praworządność.
- Centrum starożytnych Aten (Grecja)
- Park Archeologiczny Carnuntum (Carnuntum, Austria)
- Opactwo w Cluny (Francja)
- Archiwum Korony Aragońskiej (Barcelona, Hiszpania)
- Dom Wielkiej Gildii (Tallin, Estonia)
- Biblioteka Uniwersytetu w Coimbrze (Portugalia)
- Unia lubelska (Polska)
- Pokój westfalski – Münster i Osnabrück (Niemcy)
- Konstytucja 3 maja z 1791 r. (Warszawa, Polska)
- Zamek Hambach, (Hambach, Niemcy)
- Karta zniesienia kary śmierci (Lizbona, Portugalia)
- Residencia de Estudiantes (Madryt, Hiszpania)
- Pałac Pokoju, (Haga, Niderlandy)
- Kowno w latach 1919-1940 (Litwa)
- Szpital partyzancki Franja (Słowenia)
- Obóz Westerbork (Hooghalen, Holandia)
- Muzeum Casa Alcide de Gasperi, (Pieve Tesino. Włochy)
- Dom Roberta Schumana (Scy-Chazelles, Francja)
- Stocznia Gdańska (Gdańsk, Polska)
- Park upamiętniający piknik paneuropejski (Sopron, Węgry)