Uczniowie z Mazowsza wspierają walkę z nowotworami krwi. Zdobądź tarczę „Szkoły z Życiem” projektu #KOMÓRKOMANIA
Zanim wybrzmi ostatni przedwakacyjny dzwonek, koordynatorzy projektu #KOMÓRKOMANIA odwiedzą warszawskie szkoły, by zachęcić je do włączenia się w działania na rzecz idei dawstwa szpiku w roku szkolnym 2023/2024. Projekt Fundacji DKMS od 2016 roku zrzesza wokół pomocy pacjentom hematoonkologicznym społeczność uczniowską i nauczycielską z całej Polski.
Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu szkół z Mazowsza, w których odbyło się już 367 akcji rejestracji, do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyło 9819 osób, z których 72 zostały dawcami faktycznymi. Szkoły zaangażowane w #KOMÓRKOMANIĘ będą mogły wziąć udział w konkursie „Zostań Mazowiecką Szkołą z Życiem”.
#Komórkomania, czyli mania pomagania!
Już 80 468 uczniów zarejestrowało się do bazy potencjalnych dawców szpiku, w ramach projektu edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA, podczas 3210 akcji rejestracji zorganizowanych w szkołach w całej Polsce. Dotychczas 502 osoby podzieliły się cząstką siebie i dały szansę na pokonanie nowotworu krwi swojemu „bliźniakowi genetycznemu”. Celem projektu Fundacji DKMS jest edukacja szkolnej społeczności w zakresie idei dawstwa szpiku i uświadamianie młodych osób, stojących u progu pełnoletności, że świadomą decyzją w prosty sposób mogą pomóc osobie walczącej z ciężką chorobą nowotworową układu krwiotwórczego.
– #KOMÓRKOMANIA to projekt, który wyposaża młodych ludzi w wiedzę z zakresu idei dawstwa szpiku i uwrażliwia ich na kwestię bezinteresownej pomocy drugiej osobie. Uczniowie mogą też nauczyć się koordynacji projektu, współpracy z mediami oraz mają okazję do wykazania się kreatywnością przy przeprowadzaniu akcji edukacyjno-promocyjnych. To niezwykle ważne, żeby uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy za chwilę będą samodzielnie podejmować pierwsze dorosłe decyzje, wiedzieli, iż mogą nimi zmieniać świat – nie tylko ten ogromny, na którym żyjemy, ale też ten mniejszy – świat osób chorych i ich rodzin – tłumaczy Marta Kamińska z Fundacji DKMS.
Do projektu można zgłaszać się przez cały rok poprzez stronę: www.dkms.pl/szkola. Szkołom, które zaangażują się w #KOMÓRKOMANIĘ, Fundacja DKMS przekaże specjalnie przygotowane prezentacje, scenariusze zajęć szkolnych oraz materiały wideo wyjaśniające czym jest dawstwo szpiku oraz jak wygląda droga od potencjalnego dawcy szpiku do dawcy faktycznego.
W ramach #Komórkomanii odbywa się również #konkurs, w którym placówki oświatowe mogą otrzymać tarczę „Szkoły z życiem”. Zadaniem konkursowym jest przeprowadzenie działań edukacyjno-promocyjnych z zakresu idei dawstwa szpiku oraz zorganizowanie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku w październiku 2023 roku, czyli Miesiącu Świadomości Idei Dawstwa Szpiku. Zgłoszenia do konkursu o tarczę ,,Szkoły z życiem” należy wysłać w terminie 01.06-30.09 na adres: szkoła@dkms.pl. Regulamin konkursu oraz informacje o nagrodach znajdują się na stronie: www.dkms.pl/szkola
Mazowsze zaangażowane w walkę z nowotworami krwi
Mazowsze jest regionem mocno zaangażowanym w pomoc pacjentom walczącym z nowotworami krwi. Z tego obszaru pochodzi aż 288 964 potencjalnych dawców szpiku, zarejestrowanych w bazie Fundacji DKMS – 1788 z nich już podzieliło się cząstką siebie, by ratować życie osoby chorej. Wśród tej dużej grupy są również osoby, które dołączyły do bazy dawców właśnie podczas akcji #KOMÓRKOMANIA. Dziś to aż 9819 potencjalnych dawców szpiku i 72 faktycznych.
– Od zawsze czułem potrzebę pomagania innym, a dzięki Fundacji DKMS spełniłem marzenie nie tylko swoje, ale i osoby, która tego najbardziej potrzebowała. Do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączyłem w październiku 2015 roku, podczas akcji rejestracji w Zespole Szkół nr 4 im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, a w 2023 roku oddałem cząstkę siebie dla mojego „bliźniaka genetycznego”. Każdy z nas ma w sobie tę cząstkę bohatera - to od Ciebie zależy, czy się nią podzielisz – mówi Aleksander Grabski, dawca faktyczny.
– Całkowicie jestem za promowaniem idei dawstwa szpiku, sama o Fundacji DKMS dowiedziałam w szkole. W kwietniu 2018 roku zostałam potencjalną dawczynią szpiku podczas akcji rejestracji, która odbyła się w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Różanie, a w marcu 2023 roku miałam okazję podarować komuś szansę na życie. Jestem dumna, że mogłam pomóc osobie walczącej z nowotworem krwi, oddając cząstkę siebie. Dzień pobrania krwiotwórczych komórek macierzystych na zawsze zapisze się w moich wspomnieniach – Paulina Peczyńska, dawczyni faktyczna.
Fundacja DKMS odwiedzi warszawskie szkoły w dniach 5-7 czerwca.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl
Źródło: Fundacja DKMS