Uczniowie z Lublina będą walczyć z nowotworami krwi! Rusza kolejna edycja projektu #KOMÓRKOMANIA
Już blisko 70 000 uczniów z całej Polski zarejestrowało się jako potencjalny dawca szpiku w ramach projektu edukacyjnego #KOMÓRKOMANIA, prowadzonego przez Fundację DKMS od 2016 roku. Jego celem jest szerzenie idei dawstwa szpiku wśród uczniów, ich rodziców oraz nauczycieli szkół ponadpodstawowych, a misją – ratowanie życia.
Dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu szkół oraz zorganizowanym w nich 2602 akcjom rejestracji, aż 406 osób zostało dawcą faktycznym, dając szansę na życie pacjentom walczącym z nowotworami krwi. W projekcie nie zabrakło uczniów z województwa lubelskiego! Dzięki nim, do bazy Fundacji DKMS dołączyło 4851 osób, a 30 z nich oddało cząstkę siebie osobie potrzebującej przeszczepienia.
#KOMÓRKOMANIA, czyli edukacja i rejestracja!
Gdy uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz pracownicy szkół łączą siły, działając w imię wspólnej idei, to efekt może być tylko jeden – podarowanie szansy na drugie życie osobom walczącym z nowotworami krwi! Taki właśnie jest projekt #KOMÓRKOMANIA, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół ponadpodstawowych z całej Polski. Celem działań jest edukacja młodych osób, stojących u progu dorosłości, w zakresie idei dawstwa szpiku, oraz uświadamianie ich, że jedną świadomą decyzją mogą uratować komuś życie. Od 2016 roku szkoły w całej Polsce zorganizowały 2602 akcje rejestracji, podczas których uczniowie zarejestrowali 69 873 potencjalnych dawców szpiku!
Szkoły, zgłaszające się do projektu, otrzymują od Fundacji DKMS specjalnie przygotowane prezentacje, scenariusze zajęć szkolnych i materiały wideo, wyjaśniające czym jest dawstwo szpiku. Dzięki temu, już na tym poziomie edukacji szkolnej, uczniowie dowiadują się jak ważne jest podjęcie świadomej decyzji o rejestracji, poznają metody pobrania i całą drogę jaką pokonuje dawca od momentu rejestracji w bazie aż do oddania krwiotwórczych komórek, bądź szpiku. Ale #KOMÓRKOMANIA to również możliwość rozwijania przez uczniów umiejętności, które będą mogli wykorzystywać w studenckim i zawodowym życiu, takich jak m.in. kreatywność, koordynowanie projektu czy współpraca z mediami.
„Szkoła z życiem”
Każdy uczeń, rodzic czy nauczyciel może zgłosić swoją szkołę do konkursu „LUBELSKIE walczy o Tarczę Szkoły z Życiem” i sprawić, że placówka zyska miano „Szkoły z Życiem”! Żeby wziąć w nim udział, wystarczy wysłać zgłoszenie poprzez stronę: https://www.dkms.pl/kontakt/komorkomania. Do zadań szkoły biorącej udział w akcji, należeć będzie przeprowadzenie działań edukacyjno-promocyjnych z zakresu idei dawstwa szpiku oraz zorganizowanie akcji rejestracji potencjalnych dawców szpiku.
Laureatami, którzy otrzymali tarczę „Szkoły z Życiem” w roku szkolnym 2021/2022, zostały:
· Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Grudziądzu
· Centrum Kształcenia Ustawicznego w Łodzi
· Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Opolu
– Dzisiaj do naszych rąk dotarła tarcza „Szkoła z życiem”. To symbol, który potwierdza, jaką szkołą jesteśmy – zawsze otwartą, przyjazną i zaangażowaną w pomoc innym. Szkołą naprawdę tętniącą życiem! To nie przypadek, że nasza „V” okazała się po raz kolejny szkołą na 5! Potwierdza to fakt, że zebraliśmy największą ilość wymazów wśród wszystkich szkół, bo aż 94 pakiety rejestracyjne! Poprzez edukację i promocję idei dawstwa szpiku oraz krwiotwórczych komórek macierzystych poruszyliśmy serca wielu osób, które zdecydowały się pomóc. Niezmiernie cieszymy się, że dzięki naszym działaniom do bazy Fundacji DKMS dołączyło tak wielu nowych potencjalnych dawców! – mówi mgr Romuald Florczak, dyrektor Publicznego Liceum Ogólnokształcącego nr V w Opolu.
– Jestem niezmiernie dumny z moich uczniów, ich rodzin, grona pedagogicznego oraz pracowników szkoły, którzy tak aktywnie włączyli się do #KOMÓRKOMANII! Wspólnie pokazaliśmy, że mamy w sobie ogromną moc – moc pomagania i ratowania życia! – dodaje Romuald Florczak.
Fundacja DKMS w lubelskich szkołach
Wraz z początkiem roku szkolnego, powrotem uczniów i wybrzmieniem pierwszego dzwonka na szkolnych korytarzach, koordynatorzy projektu Fundacji DKMS wyruszają w trasę, by odwiedzić szkoły w czterech miastach wojewódzkich, spotkać się z Kuratorami Oświaty, i zachęcić placówki oświatowe do dołączenia do #KOMÓRKOMANII. Jednym z przystanków będzie Lublin, w którym Fundacja DKMS zagości w dniach 19-20 września.
Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl.
Źródło: Fundacja DKMS