Uczniowie szkoły podstawowej odkrywają fizykę dzięki swoim starszym kolegom!
W Szkole Podstawowej nr 5 w Bytomiu odbyły się warsztaty "The light side of physics". Zostały one poprowadzone przez uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Bytomiu w ramach olimpiady "Zwolnieni z Teorii". Dzisiaj w ramach inspiracji dla innych osób chcielibyśmy zdradzić trochę szczegółów jak wygląda przygotowanie i przeprowadzenie takich warsztatów chociażby z fizyki jak w wyżej wymienionym przykładzie.
Przygotowania
Przede wszystkich trzeba się skontaktować się z szkołą by ustalić chociażby termin warsztatów, czy też by wybrać miejsce (salę), w którym zostaną przeprowadzone warsztaty. My ustalaliśmy te kwestie wspólnie z dyrekcją szkoły na wcześniej umówionych spotkaniach. W trakcie naszych wizyt w szkole sprawdziliśmy sprzęt z pracowni fizycznej, który mógłby się przydać w trakcie naszych warsztatów. My np. skorzystaliśmy z szkolnych zestawów do tworzenia prostych obwodów elektrycznych.
Odliczanie
Nadszedł dzień warsztatów, zjawiliśmy się w szkole chwilę po 8 rano z całym potrzebnym sprzętem do przeprowadzenia warsztatów, wydrukowanymi kartami pracy dla naszych beneficjentów (uczniowie klas 4-8), plakatami, ulotkami oraz z drobnymi upominkami dla najbardziej aktywnych. Przygotowaliśmy salę (w naszym przypadku była to szkolna aula), która została nam przydzielona, poustawialiśmy krzesła, stoły, rozstawiliśmy cały sprzęt. Byliśmy gotowi na przyjęcie pierwszej grupy.
To na co wszyscy czekali
Podzieliliśmy się na 4 stacje, przy których pokazywaliśmy doświadczenia przede wszystkim z zakresu m.in.: optyki, elektryczności, napięcia powierzchniowego. No i jeszcze hit naszych warsztatów, czyli złudzenia optyczne. Przez cały czas wszyscy uczestnicy się dobrze bawili, uczyli, doświadczali oraz wypełniali karty pracy.
Podsumowanie
Po całym dniu pokazywaniu doświadczeń nasz zespół był bardzo zmęczony, ale też niesamowicie usatysfakcjonowany z faktu, którego dokonał, pokazał ponad 100 uczniom, że fizyka to nie tylko nudna i nierzadko straszna teoria, ale też coś więcej! Mamy również nadzieję, że w taki sposób zainspirujemy inne osoby do tworzenia podobnych akcji oraz zachęcamy do obserwowania nas na Facebook'u ( https://www.facebook.com/groups/1295008950978310 ) oraz Instagramie (The_light_side_of_physics).