'Edukacja jako przepustka do Europy' była tematem piątej z cyklu konferencji 'Przez powiat do Europy' organizowanej w ramach projektu 'Europa po dzwonku'. Na miejsce spotkania, które odbyło się 15 kwietnia 2003 roku, nieprzypadkowo zostały wybrane Poddębice, powiat słynący z doskonałego poziomu kształcenia swoich mieszkańców.
Konferencję otworzyli wspólnie Starosta powiatu poddębickiego oraz Prezes Łódzkiego Klubu Biznesu Małgorzata Brzezińska. Oboje podkreślali znaczenie edukacji młodzieży i dorosłych w procesie przystępowania do Unii Europejskiej. Zwracali uwagę na konieczność poznania możliwości, które oferują Wspólnoty obywatelom krajów członkowskich i kandydackich w celu doskonalenia wiedzy i umiejętności praktycznych.
Pierwszym prelegentem była dr Zofia Wilk-Woś ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, której temat wystąpienia poświęcony był „Programom edukacyjnym Unii Europejskiej”. Prelegentka przybliżyła słuchającym założenia europejskiej polityki edukacyjnej i szczegółowo przedstawiła cele i działania programu Socrates, Leonardo da Vinci oraz Młodzież. Niestety w wystąpieniu zabrakło przykładów realizacji wspomnianych projektów, przez co miało ono charakter czysto teoretyczny.
Kolejną prelegentką była dr Halina Sobocka-Szczapa ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, która zainteresowała zgromadzonych problemem „Absolwentów na rynku pracy po wejściu Polski do Unii Europejskiej”. Pomimo, że wystąpienie była nieodłącznie związane z palącym problem bezrobocia w Polsce oraz w województwie łódzkim niosło za sobą pozytywne przesłanie. Prelegentka podkreślała konieczność podnoszenia swoich kwalifikacji, uczestnictwo w programie „Pierwsza praca” i w innych projektach zwiększających konkurencyjność na rynku pracy.
W podobnych duchu wypowiadał się prof. dr hab. Łukasz Sułkowski ze Społecznej Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania, który omawiając „Profile zawodowe absolwentów studiów ekonomicznych na rynku pracy” zwrócił uwagę zebranych na konieczność wyboru kierunku studiów dających możliwość elastycznego przekwalifikowania się na rynku pracy.
Proces „Akredytacji i certyfikacji dyplomów w Unii Europejskiej” szczegółowo zaprezentował Zbigniew Gwadera z Instytutu Europejskiego w Łodzi, który przedstawiając możliwości uzyskania już teraz potwierdzenia kwalifikacji przez studentów polskich uczących się zagranicą w postaci tzw. suplementu podsumował spotkanie słowami „Patrząc na politykę edukacyjną Wspólnot, Polska już teraz jest w Unii Europejskiej”.
Źródło: inf. własna